Prof. Andrzej Szczeklik doktorem honoris causa UJ

<strong>Senat Uniwersytetu Jagiellońskiego postanowił o przyznaniu prof. Andrzejowi Szczeklikowi godności doktora honoris causa tej uczelni </strong>- poinformowała rzeczniczka UJ, Katarzyna Pilitowska. Prof. Szczeklik ma w swoim dorobku naukowym m.in. opisanie mechanizmu jednej z postaci astmy - tzw. aspirynowej - oraz odkrycie genetycznego podłoża astmy oskrzelowej. Dzięki jego badaniom nad prostacykliną, związek ten znalazł zastosowanie w leczeniu chorób tętnic. Działalność profesora spowodowała, że II Katedra Chorób Wewnętrznych UJ jest obecnie zaliczana do najnowocześniejszych ośrodków interny i genetyki medycznej w Europie.

Prof. Andrzej Szczeklik otrzymał na początku grudnia tytuł Człowieka Roku 2008 w Ochronie Zdrowia. Jest nie tylko lekarzem i naukowcem ale też humanista, eseistą i pisarzem, przyjacielem i opiekunem artystów, związanym ze środowiskiem Piwnicy pod Baranami oraz "Tygodnikiem Powszechnym". Z powodu rozległych zainteresowań profesor jest określany mianem "człowieka Renesansu".

Władze UJ postanowiły o przyznaniu prof. Szczeklikowi doktoratu h.c. w szczególności za: "opracowanie teorii powstania i rozwoju astmy aspirynowej; opracowanie nowego modelu i metody badania trombinogenezy we krwi i wykazanie przy jej użyciu swoistych zaburzeń krzepnięcia krwi w chorobach z kręgu miażdżycy tętnic; pierwsze podanie prostacykliny człowiekowi, opisanie jej działania na ustrój ludzki i wprowadzenie jej do terapii; odkrycie polimorfizmu genetycznego syntazy LTC4 - kluczowego enzymu w biosyntezie leukocytów; wykrycie wspólnych zaburzeń metabolicznych kwasu arachidonowego w astmie i pokrzywce z nadwrażliwością na aspirynę oraz opis naturalnego przebiegu, sposobów rozpoznawania i leczenia astmy aspirynowej".

Data uroczystości wręczenia doktoratu prof. Szczeklikowi nie została jeszcze ustalona. CZO

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera