Historia i kultura

Powstał portal "Bibliografia Historii Polskiej"

Druki i artykuły dotyczące historii Polski, dziejów emigracji, Polonii, prace poświęcone archiwom i wystawom historycznym będzie można znaleźć m.in. na <strong>nowym portalu bibliograficznym www.bibliografia.ipn.gov.pl.<br /></strong><br />

Wspólny portal Instytutu Pamięci Narodowej (IPN) i Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk zaprezentowano w poniedziałek na konferencji prasowej w Warszawie.

"Bibliografia jest podstawą warsztatu każdego historyka i w ogóle każdego, kto się nauką zajmuje, więc myślę, że ten portal będzie się cieszył naprawdę dużym zainteresowaniem" - powiedział dziennikarzom naczelnik oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Krakowie, Wojciech Frazik, który wcześniej pracował w Instytucie Historii PAN i współtworzył "Bibliografię Historii Polskiej".

"+Bibliografia Historii Polskiej+ obejmuje właściwie całość piśmiennictwa polskiego i myślę, że znaczną część światowego dotyczącego historii Polski" - podkreślił Frazik.

Jak tłumaczył, bibliografia zamieszczona na portalu jest elektroniczną wersją "Bibliografii Historii Polskiej" opracowywanej corocznie w Instytucie Historii PAN. Obecnie baza obejmuje roczniki 1990-2005 i liczy ok. 125 tys. sygnatur. "Elektroniczna baza zbiorcza będzie rozbudowywana wstecz i oczywiście w miarę ukazywania się kolejnych roczników bibliografii" - zapewnił.

Jak zapowiedzieli twórcy portalu, w najbliższym czasie zostanie do niego dołączony tom z 2006 roku oraz z lat 1988-1989.

Portal ma być skierowany nie tylko do historyków. "Bibliografia jest opracowywana niezwykle szeroko, tzn. jest szereg dziedzin pokrewnych, które również są tu uwzględniane, np. bardzo szeroko pojęta historia kultury czy nauki o społeczeństwie" - zaznaczył.

"Bibliografia Historii Polskiej", tworzona od 1901 roku, w obecnym kształcie jest od ponad 50 lat przygotowywana w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk, w Pracowni Bibliografii Bieżącej w Krakowie. Co roku drukiem ukazuje się tom zawierający około 8 tys. opisów bibliograficznych, zestawionych w układzie tematycznym lub chronologicznym.

Jak informowano na konferencji, do bibliografii trafiają nie tylko dzieła poświęcone historii Polski, ale także prace na temat organizacji nauk historycznych, metodologii, historii historiografii, dydaktyki i popularyzacji historii, archiwów, bibliotek, muzeów, konferencji i wystaw historycznych, poszczególnych nauk pomocniczych historii. SDD

PAP - Nauka w Polsce

bsz

 

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Pomiary georadarowe na zewnątrz gotyckiego kościoła pw. św. Jakuba (fot. Renata Faron -  Bartles).

    Dolnośląskie/ W kościele św. Jakuba Apostoła w Prusicach odkryto nieznane krypty grobowe

  • Jezioro Lednica, wraz z wyspą, zawiera pozostałości rezydencji pierwszej polskiej dynastii. Fot. Mariusz Lamentowicz

    Analizy osadów z dna jez. Lednica mówią o początkach państwa Piastów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera