
<strong>40 autorów pracowało nad przygotowaniem "Historii geografii polskiej". </strong>W liczącej ponad 500 stron książce przedstawili oni dzieje nauk geograficznych w Polsce, ośrodki badawcze oraz działalność polskich uczonych w krajowych i międzynarodowych organizacjach. "Historię geografii polskiej" zredagowali profesorowie Antoni Jackowski z UJ, Stanisław Liszewski z Uniwersytetu Łódzkiego i Andrzej Richling z Uniwersytetu Warszawskiego, a wydało Wydawnictwo Naukowe PWN. Prace nad publikacją trwały około roku. Książka zyskała status podręcznika akademickiego, ale autorzy mają nadzieję, że spełni ona oczekiwań różnych środowisk naukowych.<p> </p>
"Do tej pory brakowało takiego podręcznika. Bardzo chcielibyśmy, żeby historia geografii była przedmiotem obowiązkowym na studiach i żeby książka ta była podstawową lekturą" - powiedział PAP podczas piątkowej prezentacji prof. Antoni Jackowski. Dodał, że obecnie studenci geografii uczą się historii tylko w ramach zajęć fakultatywnych.
Z książki można dowiedzieć się m.in. że pierwszy wykład z geografii odbył się na Akademii Krakowskiej już w 1490 r., a XVI- wieczny "Traktat o dwóch Sarmacjach" Macieja Miechowity był pierwszą drukowaną w języku polskim książką geograficzną i pierwszą nowożytną pracą o Europie Wschodniej.
W drugiej części publikacji przedstawiono 16 kierunków badań geograficznych wyodrębnionych według współczesnej klasyfikacji, a w trzeciej części opisanych zostało 15 ośrodków (22 działające w nich instytucje), w których prowadzi się badania i kształci geografów.
Jak podkreślali w piątek redaktorzy "Historii geografii polskiej", możemy pozbyć się kompleksów, bo w wielu okresach Polacy byli w dziedzinie geografii prekursorami, a polscy badacze, odkrywcy i uczeni wnieśli niemały wkład w rozwój tej nauki.WOS
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.