Niedobory witaminy D mogą powodować tycie oraz hamować wzrost
dziewcząt - wynika z badań opublikowanych na łamach pisma "Journal
of Clinical Endocrinology & Metabolism".
Naukowcy z Centrum Zdrowia Uniwersytetu McGilla w Montrealu oraz Uniwersytetu Południowej Kalifornii w Los Angeles analizowali konsekwencje braku witaminy D w organizmie 90 młodych dziewcząt w wieku od 16 do 22 lat.
W pobranych od nich próbkach krwi zmierzono poziom aktywnej formy witaminy D. Wykonano też pomiary ich wzrostu oraz tkanki tłuszczowej w organizmie.
Badacze byli zaskoczeni tym, jak powszechne były niedobory witaminy D u młodych ludzi, którzy mieszkali w Kalifornii, czyli regionie dobrze nasłonecznionym. Jak wiadomo, najbogatszym źródłem tego związku jest skóra, która produkuje go pod wpływem słońca.
Okazało się, że dziewczęta z niedoborami witaminy D były niższe niż ich rówieśniczki, u których stwierdzono prawidłowy poziom tego związku. Poza tym, miały znacznie większą masę ciała oraz więcej tkanki tłuszczowej w okolicy brzusznej. Naukowcy nie odnotowali natomiast, by podobnie jak u kobiet starszych, braki witaminy D u dziewcząt miały związek z osłabieniem kości.
Jak przypomina współautor pracy dr Vicent Gilsanz z Uniwersytetu Południowej Kalifornii, odkładanie się tłuszczu na brzuchu powiązano z wyższym ryzykiem chorób przewlekłych - jak choroby serca i cukrzyca - w późniejszym wieku. Dlatego, lekarze powinni regularnie sprawdzać poziom witaminy D we krwi młodych osób.
"Obecnie poziom witaminy D częściej mierzy się osobom starszym, niż młodym dorosłym. Wynika to z tego, że konsekwencje niedoborów tego związku są u nich lepiej poznane, niż u ludzi młodych" - konkludują badacze. JJJ
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.