Ban Ki-moon: negocjujemy jeden z najbardziej złożonych traktatów w historii

Został nam rok na wynegocjowanie jednego z najbardziej złożonych,
wielostronnych traktatów, jaki kiedykolwiek pojawił się na naszej
planecie - powiedział w czwartek podczas COP 14 sekretarz
generalny ONZ Ban Ki-moon.

W Poznaniu trwa Konferencja COP 14 - XIV Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC), wraz z IV Sesją Spotkania Stron Protokołu z Kioto.

"Musimy głęboko ciąć emisję, tak aby stabilizować nasz klimat. Wszystkie państwa będą musiały być częścią tego zadania, choć jedne są bardziej odpowiedzialne niż inne i mają więcej środków" - stwierdził Ban Ki-moon.

Dodał, że musimy pomóc państwom rozwijającym się, by łagodzić skutki zmian klimatu. "Musimy zdecydowanie zwiększyć zasoby finansowe i technologiczne. Potrzeba nam również instytucji, które mogą nam w tym pomóc" - wskazał.

Zastrzegł jednak, że zadania stojące przed wszystkimi krajami będą kosztowne, ale "opłacalne, biorąc pod uwagę koszty wynikające z braku działania".

"Zegar cały czas bije, emisje rosną. Musimy stworzyć wolę polityczną, która wymagana jest do osiągnięcia porozumienia w przyszłym roku" - dodał sekretarz generalny ONZ. Przyznał jednocześnie, że cieszy się z aktywnego włączenia się USA w globalne dyskusje dotyczące klimatu.

"Rozmawiałem już z Barackiem Obamą. Zapewnił mnie, że kwestie związane z ochroną klimatu będą jednym z priorytetów jego działań. Dalsze negocjacje wyglądają w sposób zachęcający, jeśli chodzi o podejście nowej administracji amerykańskiej" -powiedział.

Sekretarz generalny ONZ podziękował stronie polskiej za "znakomitą organizację" poznańskiej konferencji. RPO

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: setki gatunków płazów znajdą się poza tolerowanym przez nie zakresem temperatur

  • 30.04.2021. Wapienna jaskinia krasowa Raj w Chęcinach (woj. świętokrzyskie), jedno ze stanowisk Geoparku Świętokrzyskiego, 30 bm. Jaskinia powstała prawdopodobnie około 360 mln lat temu. PAP/Piotr Polak

    Geolog: skały to nie tylko obiekt badań, ale zapis klimatu i historia planety

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera