Węgiel w centrum... nauki

<strong>Interaktywne centrum naukowe związane z technologiami węglowymi powstanie w zabytkowej kopalni &quot;Królowa Luiza&quot; w Zabrzu</strong>. &quot;W pierwszej strefie zrekonstruujemy las karboński - będzie wyższa temperatura, wilgotność, odgłosy zwierząt - tu pokażemy, jak powstawał węgiel. W drugiej strefie gości przywita kopalnia - z symulatorem tąpnięć górniczych. Dalej odkryjemy technologie wydobycia, rodzaje węgla, wymienimy wszystko, co można zrobić z węgla. Ostatnie strefy odkryją przed gośćmi nowoczesne zastosowania kompozytów węglowych oraz tajemnice nanotechnologii. Centrum będzie miało kształt plastra miodu, na samym środku umieścimy podświetlany model fulerenu C60 - który, zgodnie z wolą oglądających będzie mógł zmieniać wygląd&quot; - zdradza dr Tomasz Rożek ze Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa, które jest pomysłodawcą przedsięwzięcia.

Wiceprezesem stowarzyszenia jest dr Jerzy Jarosz, który jest głównym konsultantem budowy centrum. "Osią koncepcji tworzonej wystawy interaktywnej +Dolina Węgla+ jest ukazanie całej +historii+ węgla, począwszy od lasu karbońskiego i powstawania węgla kamiennego, poprzez eksploatację jego złóż i zastosowanie jako paliwa, odkrycie innych postaci węgla takich jak grafit i diament, nowoczesne zastosowania włókien węglowych, aż do grafenu, nanorurek węglowych i rozwijających się gwałtownie nanotechnologii" - mówi naukowiec.

Dr Jarosz uważa, że historia ta odzwierciedla w pewnym sensie przeobrażenia zachodzące w regionie Śląskim, a i samo umieszczenie wystawy w skansenie "Królowa Luiza" także nie jest przypadkowe. Kopalnia ta była bowiem jedną z pierwszych jakie powstały na Śląsku i tutaj właśnie zaczyna się cała historia wydobycia węgla i związanego z tym szybkiego rozwoju przemysłu.

Jak wyjaśnia dr Rożek, w Zabrzu jest kilka zabytkowych kopalni. Najsłynniejsza jest kopalnia Guido, gdzie na dwóch poziomach odbywają się koncerty, wystawy w galeriach, wernisaże. Nowoczesność jest tam połączona z przedwojennym budownictwem. Drugi jest kompleks kopalni "Królowa Luiza", na który składają się m.in. bardzo stare, przepiękne budynki z cegły. Pracuje tam jedyna w Europie działająca wyciągowa maszyna parowa. W jednym z takich budynków będzie urządzony węglowy park naukowy.

"Wszystkiego będzie tu można dotknąć, doświadczyć, a nawet spróbować. W lesie karbońskim powstanie stół, na którym dzieci i dorośli będą mogli wyświetlić i odrysować odrysować obrazy oglądanych skamielin. gdzie. W ostatniej strefie, być może, pod sufitem będzie wisiał szybowiec z węgla" - wymienia dr Rożek.

Stowarzyszenie ŚKN opracowało wstępną koncepcję parku. Urząd miasta Zabrze podpisał umowę na plan zagospodarowania tego miejsca. Kompleks jest odnawiany za pieniądze z UE, współwłaścicielem jest więc dysponujący tymi środkami Urząd Marszałkowski, gmina Zabrze i Muzeum Górnictwa Węglowego.

Do końca roku zakończą się przetargi. Ponieważ budynki wymagają remontu, pierwsi goście odwiedzą centrum nauki prawdopodobnie w 2010 roku.

PAP - Nauka w Polsce, Karolina Olszewska

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: dzięki implantom ślimakowym możemy przywrócić słuch całkowicie głuchym dzieciom

  • Fot. Adobe Stock

    Badacze sprawdzili, ile mikroplastiku jedzą ptaki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera