Implant może uwalniać lek dzięki niszczącej go korozji - informuje
"New Scientist".
Zasadniczą częścią implantu są łatwo ulegające korozji spiralki (stenty) ze stopu magnezu, które chirurdzy opracowali, by utrzymywać właściwy kształt gojących się naczyń krwionośnych. Magnezowy drut szybko ulega rozpuszczeniu i nie jest szkodliwy dla zdrowia.
Stop magnezu stanowi anodę, zaś katodę - przewodzący polimer, który zawiera lek przeciwzapalny. Po zanurzeniu implantu w symulującym płyny ustrojowe elektrolicie, magnez ulega reakcji utlenienia, zaś polimer - redukcji. Powstający prąd neutralizuje ładunki elektrostatyczne, które wiążą lek z polimerem. Szybkość reakcji można regulować, pokrywając magnez warstwą ochronnego polimeru o odpowiedniej grubości.
W podobny sposób można by wykorzystać także inne korodujące implanty, na przykład tytanowe protezy stawów biodrowych, na których powierzchni powstaje tlenek tytanu. PMW
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.