<strong>Wydział Chemii Uniwersytetu Warszawskiego otrzyma prawie 6 mln złotych z unijnego programu "Innowacyjna gospodarka".</strong> Jest to nagroda za zwycięstwo w konkursie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, którego celem było wsparcie międzynarodowych studiów doktoranckich.
Jak mówi rzecznik UW Anna Korzekwa, nagroda ta daje studentom nie tylko szanse na wysokie stypendia pieniężne, ale również stwarza możliwość pracy w najlepszych laboratoriach za granicą. Studia prowadzone są bowiem w kooperacji z zagranicznymi partnerskimi uczelniami i instytutami badawczymi.
Studia doktoranckie "From simple molecules to nanostructured and bioactive materiale" trwają 4 lata. W ich ramach młodzi naukowcy będą badać oddziaływania międzyatomowe i międzycząsteczkowe, zasady samoorganizacji oraz rozpoznawania molekularnego, konieczne do syntezy nowych materiałów dla elektroniki fotoniki. Niektóre z otrzymanych układów będą badane pod kątem zastosowań jako katalizatory, układy do magazynowania ładunków, przechowywania i przetwarzania informacji, a także do konstrukcji ekologicznych źródeł energii.
Program studiów przewiduje również syntezę oraz optymalizację molekuł o aktywności biologicznej oraz poszukiwanie nowych związków o znaczeniu terapeutycznym. Jak twierdzi Korzekwa, badania dotyczące tych zagadnień mają się przyczynić do lepszego zrozumienia metabolizmu, ścieżek sygnałowych i transportowych w żywych komórkach.
Każdy uczestnik nowych studiów zobowiązany jest do spędzenia co najmniej 6 miesięcy w jednym z laboratoriów zagranicznych (maksymalnie pobyt taki może trwać 2 lata). Studenci mogą wybrać jeden, dwa lub trzy ośrodki, spośród 40 instytucji współpracujących z Wydziałem Chemii (są to m.in. Cambridge University, Michigan State University, University of California w Berkeley oraz Massachusetts Institute of Technology w Bostonie).
Uczelnie te będą musiały zapewnić doktorantom dostęp do aparatury badawczej i opiekę naukową. Na pokrycie kosztów pobytu za granicą student otrzyma 4,5 tys. złotych, zaś przebywając w Polsce otrzymywać będzie stypendium w wysokości 3 tys. zł.
Na chętnych na nowe studia doktoranckie czeka 18 miejsc. Zgłoszenia przyjmowane będą do 1 stycznia 2009 r. Kandydaci muszą legitymować się wykształceniem z zakresu nauk ścisłych, zdać egzamin testowy przygotowany przez uniwersyteckich chemików lub przedstawić wyniki Graduate Record Examinations oraz odbyć rozmowę kwalifikacyjną.
Więcej informacji o studiach znajduje się pod adresem: http://www.chem.uw.edu.pl/msd_phd/
PAP - Nauka w Polsce, Katarzyna Czechowicz
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.