Cambridge i MIT czekają na doktorantów z UW

<strong>Wydział Chemii Uniwersytetu Warszawskiego otrzyma prawie 6 mln złotych z unijnego programu &quot;Innowacyjna gospodarka&quot;.</strong> Jest to nagroda za zwycięstwo w konkursie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, którego celem było wsparcie międzynarodowych studiów doktoranckich.

Wydział nagrodzono za wprowadzenie w życie programu doktoranckiego o nazwie "From simple molecules to nanostructured and bioactive materiale" (Od prostych molekuł do nanostruktur i materiałów bioaktywnych).

Jak mówi rzecznik UW Anna Korzekwa, nagroda ta daje studentom nie tylko szanse na wysokie stypendia pieniężne, ale również stwarza możliwość pracy w najlepszych laboratoriach za granicą. Studia prowadzone są bowiem w kooperacji z zagranicznymi partnerskimi uczelniami i instytutami badawczymi.

Studia doktoranckie "From simple molecules to nanostructured and bioactive materiale" trwają 4 lata. W ich ramach młodzi naukowcy będą badać oddziaływania międzyatomowe i międzycząsteczkowe, zasady samoorganizacji oraz rozpoznawania molekularnego, konieczne do syntezy nowych materiałów dla elektroniki fotoniki. Niektóre z otrzymanych układów będą badane pod kątem zastosowań jako katalizatory, układy do magazynowania ładunków, przechowywania i przetwarzania informacji, a także do konstrukcji ekologicznych źródeł energii.

Program studiów przewiduje również syntezę oraz optymalizację molekuł o aktywności biologicznej oraz poszukiwanie nowych związków o znaczeniu terapeutycznym. Jak twierdzi Korzekwa, badania dotyczące tych zagadnień mają się przyczynić do lepszego zrozumienia metabolizmu, ścieżek sygnałowych i transportowych w żywych komórkach.

Każdy uczestnik nowych studiów zobowiązany jest do spędzenia co najmniej 6 miesięcy w jednym z laboratoriów zagranicznych (maksymalnie pobyt taki może trwać 2 lata). Studenci mogą wybrać jeden, dwa lub trzy ośrodki, spośród 40 instytucji współpracujących z Wydziałem Chemii (są to m.in. Cambridge University, Michigan State University, University of California w Berkeley oraz Massachusetts Institute of Technology w Bostonie).

Uczelnie te będą musiały zapewnić doktorantom dostęp do aparatury badawczej i opiekę naukową. Na pokrycie kosztów pobytu za granicą student otrzyma 4,5 tys. złotych, zaś przebywając w Polsce otrzymywać będzie stypendium w wysokości 3 tys. zł.

Na chętnych na nowe studia doktoranckie czeka 18 miejsc. Zgłoszenia przyjmowane będą do 1 stycznia 2009 r. Kandydaci muszą legitymować się wykształceniem z zakresu nauk ścisłych, zdać egzamin testowy przygotowany przez uniwersyteckich chemików lub przedstawić wyniki Graduate Record Examinations oraz odbyć rozmowę kwalifikacyjną.

Więcej informacji o studiach znajduje się pod adresem: http://www.chem.uw.edu.pl/msd_phd/

PAP - Nauka w Polsce, Katarzyna Czechowicz

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: dzięki implantom ślimakowym możemy przywrócić słuch całkowicie głuchym dzieciom

  • Fot. Adobe Stock

    Badacze sprawdzili, ile mikroplastiku jedzą ptaki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera