Uczelnie i instytucje

Senat przyjął uchwałę w 100. rocznicę powstania Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Senat przyjął w piątek uchwałę z okazji 100. rocznicy powstania UAM. Senat wyraża szacunek dla pokoleń pracowników naukowych, dydaktycznych i administracyjnych oraz absolwentów tej uczelni, mających niebagatelny wkład w rozwój naszej Ojczyzny - głosi uchwała.

Uchwała jest inicjatywą grupy 22 senatorów Platformy Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości. Za jej przyjęciem głosowało 65 osób, 1 wstrzymała się od głosu, nikt nie był przeciwny.

"Senat Rzeczypospolitej Polskiej, podejmując uchwałę w 100. rocznicę powstania Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, wyraża szacunek dla pokoleń pracowników naukowych, dydaktycznych i administracyjnych oraz absolwentów tej uczelni, mających niebagatelny wkład w rozwój naszej Ojczyzny" - głosi uchwała.

Jak przypominają senatorowie, inauguracja pierwszego roku akademickiego w nowo utworzonej Wszechnicy Piastowskiej (tak początkowo nazywano Uniwersytet Poznański) odbyła się 7 maja 1919 r. Zaraz po inauguracji działalność dydaktyczną rozpoczął Wydział Filozoficzny, a pierwszym rektorem uczelni został prof. Heliodor Święcicki.

"Młodą Wszechnicę Piastowską wsparli profesorowie z Krakowa, Lwowa, Wilna i Warszawy. Uczelnia, przemianowana na Uniwersytet Poznański, przez cały okres międzywojenny doskonale się rozwijała, kształcąc studentów na 5 wydziałach w zakresie: prawa i ekonomii, medycyny, humanistyki, matematyki i nauk przyrodniczych oraz rolnictwa i leśnictwa. Otrzymywał tu dyplom co dziesiąty absolwent szkół wyższych w Polsce" - czytamy w uchwale.

Po wybuchu drugiej wojny światowej Uniwersytet Poznański został zamknięty przez władze okupacyjne. W jego miejscu pojawił się konspiracyjny Uniwersytet Ziem Zachodnich (UZZ) - jego twórcą i pierwszym rektorem był prof. Ludwik Jaxa-Bykowski. Działalność UZZ - na którym nauczali głównie pracownicy naukowi Uniwersytetu Poznańskiego - przerwał dopiero wybuch Powstania Warszawskiego.

Kilka lat po wojnie z reaktywowanego Uniwersytetu Poznańskiego wydzielono kilka fakultetów, z których utworzone zostały odrębne szkoły wyższe: Akademia Medyczna (dzisiejszy Uniwersytet Medyczny), Wyższa Szkoła Rolnicza (obecnie Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu) i Akademia Wychowania Fizycznego.

"Mimo osłabienia jego struktury Uniwersytet Poznański, od roku 1955 już jako Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, pozostał główną uczelnią Poznania i stopniowo zyskiwał na znaczeniu w systemie polskiego szkolnictwa wyższego. Nowe perspektywy rozwoju otworzyły się przed uniwersytetem w roku 1989 wraz z załamaniem się poprzedniego systemu politycznego" - przypominają w uchwale senatorowie.

Wyrażają przy tym przekonanie, że "zasługi Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza są wielkie i niepodważalne. Wszechnica poznańska pokazała, że mimo niesprzyjających warunków można osiągać wyniki na najwyższym poziomie".

Dziś na poznańskim UAM blisko 3 tys. nauczycieli akademickich kształci prawie 40 tys. młodych ludzi w ramach 82 kierunków i 250 specjalności.

"W ciągu swojej 100-letniej historii uniwersytet znacząco wpływał na kształt nauki i kultury polskiej. Pośród jego kadry profesorskiej, ale także wśród absolwentów, znajdowało się i do dziś znajduje się wiele osób pełniących wysokie funkcje państwowe, wielu przedstawicieli świata nauki i kultury" - podkreślają senatorowie. 

PAP - Nauka w Polsce, Katarzyna Florencka

kflo/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Kilkadziesiąt imprez na Rodzinnym Pikniku Naukowym

  • Fot. Adobe Stock

    Resort nauki chce wprowadzić zmiany w świadectwach ukończenia studiów podyplomowych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera