Studenci Politechniki Rzeszowskiej zdobyli złoty medal na zawodach lotniczych w USA

Fot. EUROAVIA Rzeszów
Fot. EUROAVIA Rzeszów

Studenci Politechniki Rzeszowskiej zdobyli złoty medal na prestiżowych zawodach SAE Aero Design East 2019 w USA. To pierwsze w historii złoto dla koła naukowego EUROAVIA Rzeszów, które zostało przyznane za prezentację techniczną w kategorii mikro – poinformowała rzeczniczka uczelni Katarzyna Kadaj-Kuca.

W zawodach, które odbyły się w Fort Worth w Teksasie wzięła udział rekordowa liczba 85 drużyn z całego świata. Startujący w zawodach mieli zaprojektować, zoptymalizować i zbudować samolot udźwigowy. Zmagania odbyły się w trzech kategoriach: micro, regular i advance.

Politechnikę Rzeszowską (PRz) reprezentowali członkowie koła naukowego na uczelni - EUROAVIA Rzeszów, działającego przy Katedrze Awioniki i Sterowania na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa. Wystartowali oni w kategoriach micro i regular. Złoty medal wywalczyli za prezentację techniczną modelu w kategorii micro.

„Nasz samolot zyskał uznanie wśród specjalistów z firmy Lockheed Martin. Jury doceniło pomysłowość i innowacyjność rozwiązań konstrukcyjnych zastosowanych w naszym modelu” - wyjawiła Aleksandra Pasich z EUROAVIA Rzeszów, studentka lotnictwa i kosmonautyki.

Natomiast w klasyfikacji generalnej w kategorii micro rzeszowska drużyna po niezwykle zaciętej walce wywalczyła 5. miejsce.

„Warto dodać, że drużyna EUROAVII Rzeszów była najmniejszą wśród startujących w zawodach, składała się jedynie z sześciu osób, a dla czterech z nich to był debiut w zawodach tej rangi” – podkreśliła Kadaj-Kuca.

Pasich zaznaczyła, że był to dopiero półmetek ich zmagań w zawodach SAE Aero Design.

„Już na początku kwietnia ponownie wyruszamy do USA, żeby wziąć udział w edycji zachodniej tych zawodów w miejscowości Van Nuys w Californii. Jesteśmy w trakcie intensywnych przygotowań, pełni determinacji do uzyskania jeszcze lepszych wyników” – zapowiedziała Pasich.

SAE Aero Design to seria największych zawodów dla studentów lotnictwa na świecie, współorganizowana przez firmę Lockheed Martin. Odbywają się one w dwóch edycjach: wschodniej i zachodniej w Stanach Zjednoczonych. Bierze w nich udział od 75 do 85 drużyn reprezentujących ośrodki naukowe z całego świata. W tym roku podczas edycji wschodniej obecni byli przedstawiciele z Ameryki Południowej, Azji, Europy, Afryki, a przede wszystkim Ameryki Północnej.

W zawodach brał też udział zespół z Politechniki Poznańskiej, który zdobył 1 miejsce w konkurencji prezentacji technicznych jednej z klasyfikacji. Z kolei zespół JetStream z Politechniki Wrocławskiej wywalczył aż pięć medali.

PAP - Nauka w Polsce, Agnieszka Pipała

api/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 03.06.2024. Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. PAP/Marcin Obara

    Gawkowski: budowa nowoczesnej Polski wymaga współpracy nauki, biznesu i instytucji publicznych

  • Fot. materiały prasowe WAT

    Czujnik metanu poszuka życia na Marsie i chorób w oddechu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera