Diamentowa sztuczna nerka

Zbudowany z diamentowych warstw filtr dializacyjny może być
skuteczniejszy i bardziej niezawodny niż konwencjonalny, a także
na tyle mały, że da się go wszczepić do wnętrza ciała.

Niewydolność nerek jest problemem milionów ludzi na całym świecie. By żyć, potrzebują przeszczepu lub cyklicznego podłączania do sztucznej nerki.

Dializa zmusza pacjentów do podporządkowania jej całego trybu życia, sztuczna nerka nie jest też tak skuteczna, jak prawdziwa - usuwa mniej szkodliwych substancji, a traci więcej potrzebnych organizmowi biocząsteczek. Stosowane obecnie filtry do dializ maja szczególne problemy z usuwaniem cząsteczek o średnich rozmiarach, jak wytwarzana przez układ odpornościowy mikroglobulina beta-2, której nadmiar jest szkodliwy. Problem w tym, że większe od niej cząsteczki białek zatykają filtry o odpowiedniej dla beta-2 mikroglobuliny wielkości otworów.

William Fissel z Z Cleveland Clinic w Ohio wraz z kolegami z University of Michigan opracował filtr zbudowany z warstw diamentu - każda z nich ma otworki o coraz mniejszej średnicy, przepuszczające tylko cząsteczki o określonych rozmiarach. Większe cząsteczki, które mogłyby zatkać otworki, odpycha ładunek elektryczny.

Taki filtr jest skuteczniejszy w działaniu, może pracować przy normalnym ciśnieniu krwi i na tyle mały, że dałoby się go wszczepić do wnętrza organizmu. PMW

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Mars mógł mieć płynne jądro, uważają naukowcy

  • Fot. Adobe Stock

    Perseverance dostarczył nowych wskazówek odnośnie przeszłości Marsa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera