Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
16.03.2019 aktualizacja 16.03.2019

Lublin/UMCS i Służba Kontrwywiadu Wojskowego będą współpracować

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Podjęcie i rozwijanie współpracy w zakresie edukacji kadr zajmujących się szeroko pojętym bezpieczeństwem jest jednym z celów podpisanego w piątek porozumienia między Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie a Służbą Kontrwywiadu Wojskowego.

Dokument o współpracy podpisali rektor UMCS prof. Stanisław Michałowski oraz szef SKW Maciej Materka. Współpraca ma polegać m.in. na prowadzeniu wspólnych projektów edukacyjnych, szkoleń, warsztatów, projektów badawczych. Ma to służyć kształceniu obecnych i przyszłych kadr zajmujących się szeroko pojętym bezpieczeństwem, ale także podnoszeniu świadomości wśród studentów na temat współczesnych zagrożeń i możliwości ochrony przed nimi.

Dla SKW to także możliwość poszukiwania fachowców potrzebnych dla sił zbrojnych i służb specjalnych. Jak powiedział Materka, w służbach potrzebni są specjaliści z bardzo różnych dziedzin m.in. informatycy, ekonomiści, prawnicy, osoby ze znajomością różnych języków obcych.

„To dla nas cenna inicjatywa. Chcemy pokazać młodym studentom, najlepszym studentom, których poszukujemy, że Wojsko Polskie, ale także służby specjalne i kontrwywiad wojskowy też na nich czekają. Chcemy mieć osoby świadome, takie, które świadomie podejmują decyzję o służbie dla Rzeczypospolitej Polskiej” – powiedział szef SKW.

Podkreślił, że świadomość i potrzeba bezpieczeństwa w ostatnich latach w Polsce wzrosła i nabrała nowego znaczenia. Przypomniał, że postanowienia ostatniego szczytu NATO w 2016 r. mówią o rozwijaniu wojska na terenach wschodniej flanki NATO, a minister obrony narodowej powołał nową dywizję wojska na wschodzie Polski. „W ślad za wojskiem zawsze będzie kontrwywiad wojskowy i to jest nasze zadanie – dbać o bezpieczeństwo kontrwywiadowcze jak i ekonomiczne sił zbrojnych” – dodał Materka.

Rektor UMCS podkreślił, że współpraca z SKW jest oficjalna. „Będziemy mogli przedstawiać propozycje naszym studentom. Chodzi o to, żeby ci młodzi ludzie po rozmowach, po szkoleniach mogli się przekonać, na ile zechcą podjąć się tej misji, bo służba w kontrwywiadzie to nie tylko praca, to przede wszystkim misja” - zaznaczył prof. Michałowski. „Mamy wiele kierunków, których absolwenci mogą się podjąć takiego zadania” – dodał.

Porozumienie SKW z UMCS jest kolejną umową o współpracy, jakie służba ta zawarła z uczelniami. Wcześniej takie porozumienia podpisano z uczelniami wojskowymi oraz Uniwersytetem w Białymstoku i Uniwersytetem im. Kard. Wyszyńskiego w Warszawie. 

PAP - Nauka w Polsce, Renata Chrzanowska

ren/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024