Nauka dla Społeczeństwa

22.02.2024
PL EN
11.03.2019 aktualizacja 11.03.2019

Poznańskie uczelnie zbierają przedmioty do kapsuły czasu

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Konkurs na przedmioty, które trafią na 100 lat do kapsuły czasu organizują wspólnie cztery poznańskie uczelnie. W tym roku przypada stulecie powstania Uniwersytetu Poznańskiego.

Pierwsza inauguracja roku akademickiego na Wszechnicy Piastowskiej, późniejszym Uniwersytecie Poznańskim, obecnym Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, odbyła się 7 maja 1919 roku. W przygotowanie obchodów jubileuszu 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego zaangażowane są władze czterech poznańskich uczelni wyższych: Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Uniwersytetu Przyrodniczego, Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego i Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu - te właśnie uczelnie wywodzą się z tradycji Uniwersytetu Poznańskiego.

Jak poinformowało biuro prasowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, celem Kapsuły Czasu Uniwersytetu Poznańskiego jest upamiętnienie obrazu współczesnych mieszkańców Poznania i powiatu poznańskiego poprzez artefakty – przedmioty, które uczestnicy konkursu wskażą jako najbardziej znaczące w historii ostatnich 100 lat.

7 maja Kapsułę Czasu Uniwersytetu Poznańskiego złoży do specjalnie przygotowanej instalacji przed Collegium Minus czterech rektorów uczelni współorganizujących obchody jubileuszu 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego

Do Kapsuły trafią obiekty wybrane przez społeczność akademicką oraz te wskazane przez biorących udział w głosowaniu internetowym. Kapsuła będzie czekać do uroczystości jubileuszu 200-lecia Uniwersytetu Poznańskiego.

Organizatorzy konkursu wskazali, że zgłaszane w konkursie przedmioty mają być "reprezentatywne dla naszej społeczności w sferach życia prywatnego i zawodowego oraz identyfikujące wyzwania i marzenia, z jakimi mierzymy się na koniec drugiej dekady XXI wieku".

Jak podano, nośnikiem wybranych danych cyfrowych np. galerii zdjęć, zbiorów muzycznych, przykładów korespondencji i komunikacji zawodowej jak i prywatnej, prób języka i zapisów gwary będzie telefon komórkowy w dwóch lustrzanych egzemplarzach z kopią bezpieczeństwa w zaszyfrowanej chmurze.

Zgłoszenia propozycji tego, co może znaleźć się w kapsule przyjmowane będą do 2 kwietnia poprzez stronę http://100lat.amu.edu.pl/kapsulaczasu. 10 kwietnia rozpocznie się głosowanie internetowe. Ogłoszenie wyników konkursu zaplanowano na 30 kwietnia 2019 r.

Pomysłodawca artefaktu, który przejdzie wszystkie etapy konkursu i uzyska najwięcej punktów, otrzyma 3 tys. zł. Uczestnicy konkursu, których pomysły zostaną zrealizowane otrzymają zaproszenia na uroczystość 7 maja oraz wyjątkowe zaproszenie na okaziciela na uroczystość wykopania kapsuły za 100 lat, w roku 2119.

Wśród wielu inicjatyw, które mają uświetnić jubileusz poznańskiej uczelni znalazły się m.in. emisje okolicznościowych monet, znaczka pocztowego, publikacje albumów oraz zbioru opowiadań kryminalnych osadzonych w realiach historycznego Uniwersytetu Poznańskiego. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ mhr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024