Nauka dla Społeczeństwa

01.12.2023
PL EN
07.03.2019 aktualizacja 08.03.2019

Zgłoszenia prac humanistycznych do konkursu im. Kotarbińskiego - do 5 kwietnia

Do 5 kwietnia można nadsyłać zgłoszenia w ramach 5. edycji konkursu o Nagrodę im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego prof. Tadeusza Kotarbińskiego za wybitne dzieła humanistyczne wydane w 2018 r. Laureat nagrody otrzyma 50 tys. zł na dalsze badania.

Nagroda im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego prof. Tadeusza Kotarbińskiego za wybitne dzieło naukowe z zakresu nauk humanistycznych ustanowiona została w 2015 r.

Jak podkreślają przedstawiciele UŁ, podstawowe cele konkursu to wydobycie spośród wielu znakomitych prac humanistycznych tych, które zasługują na szczególne wyróżnienie oraz ukazanie szerokiej, nie tylko naukowej publiczności, że w polskiej nauce powstają dzieła o wielkiej wartości, które nie odstają poziomem od najlepszych prac powstających na świecie.

To jedyna tego rodzaju nagroda w Polsce. Z roku na rok rośnie liczba prac naukowych nadsyłanych na konkurs - w ub. roku wpłynęło ich ponad 70.

Rzecznik UŁ Paweł Śpiechowicz podkreśla, że na konkurs nadsyłane są prace o bardzo wysokich walorach naukowych, świetne metodologicznie, będące efektem niezwykle głębokiej refleksji.

"Do tego, zwłaszcza w ostatnich dwóch latach, są to prace dobitnie świadczące o wielkim społecznym zaangażowaniu autorów, poruszające problematykę ważną nie tylko z punktu widzenia rozwoju nauki polskiej, ale także problematyką aktualną, dotyczącą życia każdego z nas w zmieniających się warunkach kulturowych i społecznych" - dodaje Śpiechowicz.

Wśród dotychczasowych laureatów nagrody są: prof. Jan Strelau (SWPS), za książkę "Różnice indywidualne. Historia – determinanty – zastosowania", dr hab. Ewa Kołodziejczyk (PAN) nagrodzona za pracę "Amerykańskie powojnie Czesława Miłosza" i dr Dorota Sajewska (IKP UW), którą uhonorowano za dzieło "Nekroperformans. Kulturowa rekonstrukcja Teatru Wielkiej Wojny". W ub. roku laureatem Nagrody został, specjalizujący się w zakresie historii najnowszej prof. Andrzej Friszke za książkę "Sprawa Jedenastu. Uwięzienie przywódców NSZZ +Solidarność+ i KSS +KOR+ 1981-1984".

Prace do konkursu mogą zgłaszać uczelnie, wydziały, instytuty PAN, wydawnictwa naukowe oraz inne instytucje naukowe. Każda z tych jednostek może przesłać jedną pracę, opublikowaną w 2018 r. Spośród nich Kapituła wybierze pięć dzieł nominowanych do Nagrody - nominacje zostaną ogłoszone we wrześniu 2019 r. Laureata nagrody poznamy na uroczystej gali, która odbędzie się 24 listopada w Filharmonii Łódzkiej.

Prace naukowe, wraz z pisemną rekomendacją kierownika jednostki zgłaszającej, należy nadsyłać do 5 kwietnia do Biura Rektora Uniwersytetu Łódzkiego. Nominowani będą proszeni o przesłanie dodatkowych pięciu egzemplarzy swoich książek.

Więcej informacji o konkursie oraz jego regulamin można znaleźć na stronie internetowej: www.nagrodakotarbinskiego.uni.lodz.pl.

Patron nagrody - prof. Tadeusz Kotarbiński - był pierwszym rektorem UŁ, wybitnym etykiem, filozofem i wykładowcą akademickim. W swoim dorobku zwracał uwagę na to, jak istotna w pracy wykładowcy akademickiego jest etyka i rola "opiekuna spolegliwego", czyli człowieka wrażliwego na potrzeby innych, empatycznego, otwartego.

Od ub. roku działa Kolegium Refleksji Humanistycznej im. T. Kotarbińskiego, które tworzą członkowie kapituły Nagrody i osoby, których prace były nominowane we wszystkich edycjach konkursu. (PAP)

szu/ zan/

Załączniki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023