Uczniowie z Libanu i polscy przyrodnicy: kolejny etap walki o migrujące bociany

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

W końcu marca polscy przyrodnicy spotkają się w Libanie nawet z tysiącem uczniów, aby edukować ich na temat ochrony bocianów. Ptaki te giną masowo z rąk pseudomyśliwych w drodze z afrykańskich zimowisk na tereny lęgowe, m.in. w Polsce.

Dwuosobowa delegacja Grupy EkoLogicznej odwiedzi kilka szkół, gdzie będzie opowiadać o bocianach i ich ochronie w Polsce, prowadzonej m.in. dzięki organizacjom pozarządowym. Zawiozą też listy, napisane przez uczniów z Polski, w których proszą oni swoich libańskich rówieśników o wsparcie ochrony bocianów migrujących nad Libanem.

Organizator akcji, prezes Grupy EkoLogicznej z Siedlec dr Ireneusz Kaługa planuje spotkania przynajmniej z tysiącem uczniów. "Będziemy się spotykać z dziećmi z podstawówek, ale też ze starszymi, w wieku 16-18 lat, które już strzelają do ptaków. Opowiemy im o bocianach - i o tym, jak w Polsce chronimy i kochamy te ptaki. Chcemy ich przekonywać, aby przyłączyli się do koalicji przeciwko strzelaniu do bocianów i innych ptaków migrujących" - mówi dr Kaługa.

"Chcemy zyskać partnerów - ludzi, którzy mogliby tę akcję prowadzić i koordynować na miejscu. Potrzebujemy aktywnego włączenia się szkół i nauczycieli, którzy w stały sposób wesprą nasze działania na rzecz ochrony ptaków migrujących nad terytorium Libanu. Spróbujemy nawiązać kontakty z nauczycielami, którzy zmobilizują uczniów. I z myśliwymi" - dodaje Kaługa. Jak mówi, jeśli uda nam się zgromadzić środki, to przedstawiciele tych dwóch grup wezmą udział w dorocznej akacji obrączkowania bocianów już w czerwcu.

Wyjazd do Libanu zaplanowano od 25 marca do 1 kwietnia. Będzie on możliwy dzięki wsparciu Ambasady Polskiej w Bejrucie, która zakupiła bilety lotnicze, wspiera przygotowanie wydawnictw i starania przyrodników o spotkania z przedstawicielami libańskiego ministerstwa środowiska, a także samorządu Północnego Libanu.

Wizyta w libańskich szkołach to kolejny etap projektu "Bociany ponad granicami", którego głównym celem jest powstrzymanie nielegalnych polowań na ptaki migrujące nad terytorium Libanu. Jest to akcja edukacyjna, skierowana do społeczeństwa libańskiego, w tym głównie do dzieci i młodzieży, realizowana przez Grupę EkoLogiczną przy wsparciu Polskiej Ambasady w Bejrucie, lokalnych przyrodników i organizacji pozarządowych.

Ocenia się, że każdego roku ginie w Libanie co najmniej 2,4 mln ptaków z wielu rzadkich i zagrożonych na terenie Europy gatunków, np. bocian biały, orliki: krzykliwy i grubodzioby, kraska, żołna, derkacz i wiele innych.

"Kluczowa jest edukacja: wychowanie młodego pokolenia, które będzie mieć nieco inną świadomość i podejście do zabijania ptaków" - mówi szef Grupy EkoLogicznej.

Od 2013 r. w ramach akcji Grupa EkoLogiczna prowadziła spotkania edukacyjne dla dzieci i młodzieży w szkołach libańskich i przekazywała do szkół materiały dotyczące ochrony bocianów. Współorganizowała też konkurs na najpiękniejsze zdjęcie ptaków (jego zwycięzcy w nagrodę wzięli udział w obrączkowaniu bocianów na terenie powiatu siedleckiego). W 2018 r. przyrodnicy libańscy odwiedzili Azyl dla Ptaków w Warszawskim ZOO, gdzie uczyli się, jak ratować kontuzjowane ptaki.

PAP - Nauka w Polsce

zan/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 06.05.2016 PAP/Sławomir Mielnik

    Opole/ Duże zainteresowanie udziałem w Forum Maturzystów na politechnice

  • fot. materiały prasowe

    Komisarz Amerykańskiej Komisji Dozoru Jądrowego gościem cyklu „Zapytaj fizyka”

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera