Emocje zależą od wieku

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Z wiekiem ludzie mają coraz bardziej pozytywne nastawienie do życia, ponieważ stają się mniej wyczuleni na negatywne sygnały pochodzące od innych ludzi, a równie dobrze jak w młodości dostrzegają oznaki szczęścia. Tymczasem np. nastolatki są szczególnie wrażliwe na społeczne odrzucenie.

Specjaliści z McLean Hospital przeprowadzili komputerowe testy sprawdzające wrażliwość na emocje innych ludzi aż u 10 tys. osób obu płci w wieku od 10 do 85 lat.

Test pozwolił naukowcom dowiedzieć się, w jakim stopniu badani reagowali na subtelne, pojawiające się na twarzy oznaki strachu, gniewu i szczęścia.

"Z różnych badań, a także z niesystematycznie prowadzonych obserwacji wiemy, że codzienne doświadczenia nastolatków różnią się od doświadczeń osób w średnim wieku i ludzi starszych, ale chcieliśmy zrozumieć, jak doświadczenia te wiążą się z różnicami w podstawowym postrzeganiu emocji" - opowiada współautorka badania dr Laura Germine.

"Odkryliśmy, że wrażliwość na oznaki gniewu silnie rozwija się w czasie wczesnego i średniego okresu dojrzewania. To dokładnie ten okres, w którym młodzi ludzie najsilniej dostrzegają społeczne zagrożenia, takie jak np. zastraszanie przez innych. Normalny rozwój wrażliwości na gniew może przyczyniać się do niektórych wyzwań typowych dla tej fazy rozwoju człowieka" - zwraca uwagę badaczka.

Pod koniec życia sytuacja się odmienia. Wtedy to maleje wrażliwość na oznaki gniewu i strachu, lecz utrzymuje się zdolność rozpoznawania u innych szczęścia.

"Dobrze już wiadomo, że z wiekiem następuje spadek ogólnej zdolności rozumienia emocji innych, ale dostrzegliśmy bardzo małą różnicę dotyczącą szczęścia. Godne uwagi jest to, że zauważyliśmy postępujące z wiekiem spadki percepcji emocjonalnej, jednak nie zarejestrowaliśmy ich dla szczęścia. Wyniki te zgadzają się z innymi badaniami, według których starsze osoby zwykle doświadczają więcej pozytywnych emocji i mają bardziej pozytywne nastawienie" - podkreśla dr Germine.

Więcej informacji:

https://www.mcleanhospital.org/news/study-examines-how-sensitivity-emotions-changes-across-lifespan

mat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    W sierpniu sonda Juice przeleci między Ziemią i Księżycem

  • Fot. Adobe Stock

    Sonda Ramses zbada nadlatującą do Ziemi asteroidę

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera