
Pod tytułem „Dawne pismo niemieckie” ukazało się polskie tłumaczenie podręcznika do nauki kurrenty – odręcznego niemieckiego pisma neogotyckiego, używanego do połowy XX wieku. Uzupełnieniem podręcznika jest zeszyt ćwiczeń pt. „Kurrenta".
Jak poinformowała rzeczniczka Collegium Polonicum w Słubicach Ewa Bielewicz-Polakowska, obie publikacje powstały w Katedrze Zabytkoznawstwa Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą we współpracy z Instytutem Historii działającym przy tej uczelni.
Wydawcą publikacji naukowych jest Fundacja Dobro Kultury ze Słubic. Powstały one w ramach projektu pn. „Odczytać nieczytelne”, który uzyskał dofinansowanie z Fundacji SANDDORF w Ratyzbonie oraz ze środków pełnomocnika Rządu Federalnego Niemiec ds. Kultury i Mediów.
Standardowe dzieło autorstwa Haralda Süßa pt. „Dawne pismo niemieckie. Podręcznik do nauki pisma neogotyckiego” przetłumaczyła na język polski dr Joanna Drejer. Następnie wraz z dr Izabellą Parowicz opracowały zeszyt ćwiczeń, w którym nauka pisma odbywa się litera po literze, przy wykorzystaniu licznych historycznych tekstów przykładowych, m.in. pochodzących z Archiwum Państwowego w Poznaniu.
„Czytanie starych niemieckich rękopisów jest umiejętnością zapomnianą, bez której nie można korzystać z wielu materiałów archiwalnych. Wiedziałam, że wśród polskich genealogów istnieje duże zapotrzebowanie na tego typu podręcznik” – powiedziała kierownik projektu dr Izabella Parowicz.
Dodała, że w wielu polskich instytucjach takich jak archiwa, biblioteki, muzea czy urzędy stanu cywilnego przechowywane są akta, listy, umowy i inne dokumenty, które zostały sporządzone w XIX i na początku XX w. przy użyciu stosowanej w pismach urzędowych kurrenty.
„Ten rodzaj pisma jest trudny do odszyfrowania nawet dla osób biegle władających językiem niemieckim. Liczymy, że nowa publikacja ułatwi to zadanie. Planujemy także organizację kursów z wykorzystaniem materiałów zgromadzonych podczas prac nad publikacją” - zakończyła Parowicz.
PAP - Nauka w Polsce, Marcin Rynkiewicz
mmd/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.