Nauka dla Społeczeństwa

22.04.2024
PL EN
20.01.2019 aktualizacja 20.01.2019

Włochy/ Krajowy Dzień Trzęsień Ziemi

Madryt, Hiszpania, 12.08.07. Sejsmograf w Madrycie zarejestrował 12 bm. lekkie trzęsienie ziemi, jakie nawiedziło w niedzielę 12 bm. środkową Hiszpanię. Wstrząsy o sile 4,7 stopni w skali Richtera odczuwalne były w mieście Ciudad Real i w Madrycie. (teb)  PAP/  EPA/J.L. Pino Madryt, Hiszpania, 12.08.07. Sejsmograf w Madrycie zarejestrował 12 bm. lekkie trzęsienie ziemi, jakie nawiedziło w niedzielę 12 bm. środkową Hiszpanię. Wstrząsy o sile 4,7 stopni w skali Richtera odczuwalne były w mieście Ciudad Real i w Madrycie. (teb) PAP/ EPA/J.L. Pino

Niedziela jest we Włoszech obchodzona po raz pierwszy jako Krajowy Dzień Trzęsień Ziemi. Ustanowił go Narodowy Instytut Geofizyki i Wulkanologii, by upowszechnić świadomość zagrożenia sejsmicznego i działań podejmowanych w ramach prewencji.

"Chcieliśmy, by taki dzień był co roku okazją do refleksji i przekazywania informacji po to, aby nie zapomnieć o trzęsieniach ziemi i być świadomym tego, że one powracają" - powiedział prezes Instytutu Geofizyki i Wulkanologii, Carlo Doglioni.

Przypomniał, że we Włoszech wysokie zagrożenie sejsmiczne występuje na bardzo dużym obszarze kraju.

"Ale brakuje pamięci historycznej i wiedzy na temat naturalnych zagrożeń, także tych dotyczących wulkanów" - zaznaczył ekspert. Jak zauważył, należy pamiętać o trzęsieniach ziemi, które wystąpiły w rejonie, w którym się mieszka i przyswoić sobie mentalność prewencji.

Sejsmolodzy wyjaśniają, że ich celem jest uwrażliwienie opinii publicznej po to, by każdy zadał sobie pytanie, czy jego dom, miejsce pracy, szkoła i budynki publiczne są zbudowane zgodnie z normami antysejsmicznymi, a zatem są bezpieczne. Z okazji Dnia Trzęsień Ziemi przygotowali kampanię informacyjną i zapraszają do siedzib Instytutu.

Ogłosił on, że w zeszłym roku we Włoszech zanotowano 2474 wstrząsy, czyli średnio sześć dziennie. Niemal wszystkie miały magnitudę poniżej 4 i nie spowodowały szkód. Miniony rok upłynął pod znakiem podobnej aktywności sejsmicznej, jak 2017.

Bardzo dużą aktywność, z katastrofalnymi skutkami, zanotowano w 2016 roku, gdy doszło do serii trzęsień ziemi w środkowej części kraju, między innymi w Amatrice w Lacjum, gdzie zginęło prawie 300 osób, a następnie także w regionach Marche i Umbria. W tym rejonie Włoch zniszczonych zostało kilkadziesiąt miasteczek, między innymi Nursja.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ mars/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024