Nauka dla Społeczeństwa

09.08.2022
PL EN
17.01.2019 aktualizacja 17.01.2019

Łódź/ Nowe strefy edukacyjne w Centrum Nauki i Techniki EC1

Nowa część ekspozycji Centrum Nauki i Techniki EC1, w której znalazły się: między innymi izba druida, pracownia alchemika, maszyny mechaniczne, tunel aerodynamiczny czy labirynt szalonego naukowca. Fot. PAP/Grzegorz Michałowski 17.01.2019 Nowa część ekspozycji Centrum Nauki i Techniki EC1, w której znalazły się: między innymi izba druida, pracownia alchemika, maszyny mechaniczne, tunel aerodynamiczny czy labirynt szalonego naukowca. Fot. PAP/Grzegorz Michałowski 17.01.2019

O nowe strefy edukacyjne z ponad 40 interaktywnymi i multimedialnymi stanowiskami, prezentującymi zasady działania mechaniki, aerodynamiki, hydrodynamiki i akustyki wzbogaciło swoją ofertę Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi. Będzie można korzystać z nich od 2 lutego.

Mieszcząca się w dawnej zabytkowej elektrociepłowni EC1 jedna z najnowocześniejszych tego typu placówek w kraju rozszerza swoją działalność po roku funkcjonowania. W tym czasie łódzkie Centrum Nauki i Techniki (CNiT) odwiedziło ponad 100 tys. osób, które za pomocą 150 różnego rodzaju interaktywnych i multimedialnych instalacji mogły dowiedzieć się, jak powstaje energia, co kryje mikro i makroświat, jak działają prawa nauki i związane z nimi wynalazki.

"Po roku działalności wzbogaciliśmy się o nowe strefy, które są najbardziej interaktywne z naszych przestrzeni. Poprzez doświadczenia i zabawę opowiadamy w nich o tym, w jaki sposób poznajemy świat i jak wykorzystujemy tę wiedzę w praktyce. Nowych interaktywnych stanowisk jest 45. To m.in. koła zębate i przekładnie mechaniczne prezentujące działanie mechaniki, a także instalacje opowiadające o aerodynamice, hydrodynamice, ciśnieniu oraz akustyce" – powiedział dyrektor CNiT EC1 Michał Buława.

Wśród nowych instalacji, których testowanie rozpoczęli w czwartek uczniowie łódzkich szkół jest m.in. drezyna oraz zegar, którego częścią stają się zwiedzający. "Możemy zobaczyć też zanurzający się batyskaf i nim sterować. Mamy też tunele aerodynamiczne i strefę akustyczną, gdzie fala dźwiękowa unosi kawałki styropianu" – wyliczał szef Centrum.

Całość uzupełnia izba druida i pracownia alchemika, gdzie będą prowadzone pokazowe eksperymenty i doświadczenia oraz labirynt szalonego mechanika, w którym wyzwaniem dla zwiedzających będzie przeprowadzenie piłeczki przez skomplikowaną trasę wykorzystując do tego jedynie grawitację i proste urządzenia mechaniczne.

Otwarcie nowych przestrzeni w CNiT zaplanowano na weekend 2-3 lutego.

Centrum przygotowało również nową propozycję programów edukacyjnych. To m.in. specjalne pokazy oraz warsztaty obejmujące różne dziedziny nauki. "Startujemy od warsztatów tworzenia wulkanów – od zrobienia stożka wulkanicznego, aby później za pomocą prostej chemii doprowadzić do jego erupcji" – wyjaśnił Buława. Dodał, że dla szkół przygotowano "Zajęcia z klasą", wykorzystujące interaktywne stanowiska do prowadzenia lekcji fizyki, czy chemii.

CNiT jest zlokalizowane w zachodniej części zrewitalizowanej elektrociepłowni EC1. Obejmuje ponad 8 tys. m kw. powierzchni wystawienniczej zaaranżowanej m.in. w pomieszczeniach dawnej maszynowni, pompowni, kotłowni, rozdzielni i chłodni, gdzie oryginalne wyposażenie połączono z ponad 150 różnego rodzaju interaktywnymi i multimedialnymi instalacjami. Znajdują się one na trasie trzech edukacyjnych ścieżek - "Przetwarzanie energii", "Rozwój wiedzy i cywilizacji" i "Mikroświat - Makroświat" - adresowanych zarówno do dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Ich uzupełnieniem jest kino sferyczne 3D, w którym wyświetlane są krótkie tematyczne filmy ukazujące w szerszym kontekście zjawiska oglądane wcześniej na wystawie. 

PAP - Nauka w Polsce, Bartłomiej Pawlak

bap/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022