Nauka dla Społeczeństwa

24.09.2023
PL EN
20.01.2019 aktualizacja 20.01.2019

Otyłe osoby mają mniejszą objętość mózgu

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Nadprogramowe kilogramy, zwłaszcza w obrębie talii, wiążą się z utratą istoty szarej – skupiska ciał komórek nerwowych – w mózgu – czytamy na łamach czasopisma „Neurology”.

Naukowcy z Loughborough University (W. Brytania) przebadali ponad 9,5 tys. ochotników pod kątem wskaźnika masy ciała (BMI), wskaźnika talia-biodra (WHR), ogólnej zawartości tłuszczu w organizmie oraz kondycji zdrowotnej. Wykonali też u uczestników obrazowanie mózgu metodą rezonansu magnetycznego.

Doszli do wniosku, że osoby o wysokim wskaźniku BMI oraz większej zawartości tłuszczu w okolicach talii posiadają mniejszą objętość mózgu, w szczególności istoty szarej – struktury odpowiedzialnej m.in. za samokontrolę lub postrzeganie sensoryczne.

„Dotychczasowe badania łączyły kurczenie się mózgu z ubytkiem pamięci i większym ryzykiem demencji, ale nie determinowały, czy dodatkowy tłuszcz w ciele korzystnie czy też szkodliwie wpływa na rozmiar mózgu. Nasze badanie, w którym bierzemy pod uwagę sporą grupę ludzi, sugeruje, że otyłość, zwłaszcza w okolicy talii jest powiązana z kurczeniem się mózgu” – mówi jeden z autorów badania dr Mark Hamer.

W przyszłości badacze chcą sprawdzić, które rejony mózgu są najbardziej podatne na ubytki.

O wynikach badania można przeczytać pod adresem: http://n.neurology.org/content/early/2019/01/09/WNL.0000000000006879.

(PAP)

ooo/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023