Dynamika tłumów przypomina model mechaniki płynów

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Duże zbiorowiska ludzkie podlegają zasadom teorii hydrodynamicznej opisującej zachowanie płynów – wykazali francuscy naukowcy z Laboratoire de physique de l`ENS de Lyon. Wyniki ich badania publikuje czasopismo „Science”.

Specjaliści analizowali zbiorowe ruchy tysięcy uczestników maratonu w Chicago (USA) zbierających się przed linią startową. Ustalili, że maratończycy poruszają się w sposób dający się matematycznie przewidzieć. Dynamika tłumów przypomina model mechaniki płynów i może być opisana za pomocą równań teorii hydrodynamicznej.

Badacze obserwowali zmiany gęstości i szybkości tłumu związane z przesuwaniem się ludzi w kierunku bloków startowych. Gdy pojedyncze grupki rozpoczynały bieg, przez resztę uczestników imprezy przechodziła fala – maratończycy, począwszy od czoła wyścigu, przemieszczali się, a następnie zatrzymywali. Poszczególne fale przechodziły przez tłum ze stałą prędkością.

Identycznie zachowywali się uczestnicy innych tego typu imprez – w Paryżu i Atlancie.

Wyniki badania mogą pomóc w lepszym kierowaniu tłumem, zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych, np. gdy wśród ludzi wybucha panika.

Dotychczas próbowano przewidzieć zachowanie dużych zbiorowości poprzez analizę interakcji zachodzących między jednostkami, z których każda kieruje się własnymi zasadami i motywacjami. To podejście nie zdało egzaminu.

Oryginalny pomysł naukowców z Laboratoire de physique de l`ENS de Lyon pozwala tymczasem traktować tłum jako całość i otwiera przed badaczami zachowań kolektywnych nowe, nieznane wcześniej możliwości.

O badaniu można przeczytać pod adresem: http://science.sciencemag.org/content/363/6422/46. (PAP)

ooo/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Mniej telewizji, więcej książek - przepis na życie bez demencji

  • Fot. Adobe Stock

    „New Scientist”/Grypa ptaków bliższa osiągnięcia potencjału pandemicznego niż się wydaje

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera