Laserowy czujnik wykryje sfałszowaną oliwę

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Dzięki laserowej diodzie i chaotycznym algorytmom można sprawdzić, czy etykieta na butelce z oliwą odpowiada jej zawartości – informuje pismo „Talanta”.

Oliwa z pierwszego tłoczenia osiąga najwyższą cenę. Cenione są także oliwy pochodzące z określonych regionów czy od znanych producentów. Nic dziwnego, że zdarzają się fałszerstwa poprzez dodawanie oliwy niższego gatunku lub tańszych olei roślinnych, a sprzedaż niektórych rodzajów oliwy jest większa, niż ich produkcja.

Rozwiązaniem może być czujnik opracowany dzięki współpracy naukowców z uniwersytetu Complutense w Madrycie (UCM) oraz amerykańskiego Scintillon Institute. Wykorzystuje on zjawisko fluorescencji.

Oświetlana przez laserową diodą oliwa extra vergine emituje światło różniące się od światła emitowanego przez oliwę podrobioną. Algorytmy chaotyczne dobrze radzą sobie z rozpoznawaniem takich róznic.

Urządzenie jest tanie i proste zarówno w użyciu, jak i wytwarzaniu (można je wydrukować na drukarce 3D). Jest też przenośne – ma wielkość aktówki i daje wyniki w czasie rzeczywistym. Podczas laboratoryjnych badań na próbkach oliwy pochodzących ze sklepów naukowcy z powodzeniem wykrywali oliwę zawierającą obce domieszki lub przeterminowaną. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Sztuczna inteligencja wydaje się bardziej moralna od ludzi

  • Fot. Adobe Stock

    W samochodach wdychamy substancje rakotwórcze

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera