Radość z dzielenia się z innymi jest trwalsza niż ta z otrzymywania

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Regularne otrzymywanie czegoś co sprawia nam przyjemność po pewnym czasie daje znacznie mniej radości niż regularne dawanie czegoś innym - potwierdzają badania opublikowane w piśmie "Psychological Science".

Poziom szczęścia, który odczuwamy w związku z daną aktywnością czy wydarzeniem zmniejsza się za każdym razem gdy doświadczamy tego ponownie. Zjawisko to nazywane jest adaptacją hedonistyczną. Dawanie czegoś innym wydaje się jednak stanowić wyjątek od tej reguły - piszą naukowcy z Uniwersytetu Chicago i Uniwersytetu Northwestern.

Podczas przeprowadzonego przez nich eksperymentu 96 studentów przez pięć dni otrzymywało po pięć dolarów. Tę sumę mieli za każdym razem wykorzystać na zakup tej samej rzeczy. Pierwsza grupa miała wydać pieniądze na siebie, a druga miała podarować je komuś innemu np. zostawić każdego dnia, jako napiwek w tej samej kawiarni lub przelać na konto tej samej organizacji charytatywnej. Pod koniec każdego dnia uczestnicy odpowiadali na pytania dotyczące m.in. poziomu odczuwanego szczęścia.

Po przeanalizowaniu danych naukowcy zaobserwowali wyraźny wzorzec - u osób, które wydawały pieniądze na siebie poziom odczuwanego szczęścia w ciągu pięciu dni ulegał zmniejszeniu, podczas gdy u osób oddających pieniądze na inne cele - utrzymywał się na stałym poziomie. Radość odczuwana z dawania czegoś innym była taka sama w piątym dniu, jak na samym początku.

Drugi eksperyment przeprowadzono online. 502 osoby grały przez 10 rund w rozwiązywanie zagadek słownych. W każdej z rund mogli wygrać 0,05 dolara, które mogli według uznania zatrzymać dla siebie lub przekazać na cele charytatywne. Po każdej rundzie gracze określali stopień odczuwanej radości i dumy.

Ponownie, poziom szczęścia osób, które oddawały wygraną na cele charytatywne obniżał się znacznie wolniej niż w przypadku osób, które zatrzymywały pieniądze dla siebie.

Przyzwyczajanie się do odczuwania radości z danego doświadczenia motywuje nas do dalszego działania i sięgania po więcej. Dzielenie się z innymi wzmacnia z kolei nasze poczucie przynależności społecznej, dlatego radość odczuwana w związku z tym może być trwalsza - komentują autorzy. (PAP)

koc/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    NASA/ Mimo wykrycia awarii misja Europa Clipper została dopuszczona do startu

  • 07.04.2021 EPA/CHRISTIAN BRUNA

    Astronomowie: sieć satelitów Starlink zakłóca pracę radioteleskopów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera