Wolniejsze fale mózgowe mogą być wczesnymi oznakami demencji

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Jednym z wczesnych sygnałów rozwoju demencji może być spowolnienie fal mózgowych w obszarach odpowiedzialnych za pamięć i planowanie - informują kanadyjscy naukowcy na łamach pisma "Human Brain Mapping".

Badacze z Uniwersytetu w Toronto oraz szpitala Baycrest Health Sciences analizowali elektryczną aktywność mózgów 64 osób w czasie odpoczynku, a także porównywali obrazy mózgów w celu oceny ubytku komórek nerwowych. Uczestnicy przeszli również szereg testów sprawdzających ich funkcje poznawcze.

U osób z potencjalnym wczesnym stadium rozwoju choroby Alzheimera (łagodne zaburzenia poznawcze) oraz afazją pierwotną postępującą (zaburzona płynność mowy) zaobserwowano spowolnienie fal mózgowych oraz niewielkie oznaki uszkodzeń w obszarach odpowiedzialnych za pamięć i planowanie. Osoby te miały łagodne problemy z pamięcią i rozwiązywaniem problemów.

"Dzięki zbadaniu aktywności elektrycznej mózgu udało nam się ustalić, że spowolnienie fal mózgowych występuje w konkretnych obszarach, w których nie doszło jeszcze do utraty komórek nerwowych, jednak zostały dotknięte chorobą. Oznacza to, że te obszary mózgu mogą zareagować na leczenie" - mówi współautor badań dr Jed Meltzer.

"Nasze wyniki wskazują na potencjalny biomarker, który wskazuje, kiedy komórki nerwowe zaczynają zachowywać się nieprawidłowo i otwiera drogę do wdrożenia odpowiednich metod leczenia na wcześniejszych etapach rozwoju chorób neurodegeneracyjnych" - dodaje badacz.(PAP)

koc/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera