Red. Piotr Słowikowski: ukazać dobro mądrości, wiedzy i wyobraźni

<p>W swoich programach i reportażach prezentuje ludzi wybitnych, obdarzonych nieprzeciętną inteligencją, rozumem, wyobraźnią. &quot;Człowiek kreujący – stworzony przez Boga na Jego kształt i podobieństwo. Naukowiec, artysta, wywołujący podziw swoją wiedzą, swoją duchowością. Nadaje światu, dziedzinom, w których tworzy ten ruch, który nazywamy postępem. Łódzkie środowisko naukowe, artystyczne ma wielu takich wspaniałych. Zazwyczaj ich nie znamy, bo nie ma +mody+ na ludzi mądrych, inteligentnych. Przecież atrakcyjniejsi są rozrabiający kibice, nałogowcy – tak jak zwykło się uważać, że +zło jest bardziej medialne niż dobro+. Homo Creator to program, którego ambicją jest ukazać dobro mądrości, wiedzy i wyobraźni&quot; – mówi o swojej pracy <strong>red. Piotr Słowikowski z TVP Łódź, kandydat w konkursie &quot;Popularyzator Nauki&quot; organizowanym przez serwis Nauka w Polsce PAP przy współpracy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. </strong></p>

Łódzkie Towarzystwo Naukowe, organizator Festiwali Nauki, Techniki i Sztuki, zgłosiło kandydaturę redaktora, w uznaniu dla jego reportaży z kolejnych festiwali.

Red. Piotr Słowikowski urodził się 9 marca 1949 roku w Łodzi. Ukończył Wydział Filologiczny Uniwersytetu Łódzkiego. Pracował w Łódzkiej Rozgłośni Polskiego Radia, od 1974 roku pracuje w TVP Oddział Łódź.

"Jest autorem wielu cyklów programów - m.in. "Homo creator" (ukazującym sylwetki ludzi obdarzonych mocą stwórczą - przede wszystkim naukowców), a także dorocznych reportaży z Festiwalu Nauki i Techniki w Łodzi, ukazujących pedagogiczny wpływ nauki na młodzież, wykazujących kluczowy charakter wiedzy i nauki dla przyszłości" - ocenił dr Edward Karasiński z Łódzkiego Towarzystwa Naukowego.

Piotr Słowikowski jest też redaktorem i wydawcą Magazynu kulturalnego. Do jego najważniejszych telewizyjnych dokonań zalicza się m.in. 9-odcinkowy cykl filmów dokumentalnych pt. "Biała broń" - zrealizowany w oparciu o książkę Andrzeja Nadolskiego "Biała broń" i doświadczenie szermiercze Wojciecha Zabłockiego. Za ten serial Słowikowski otrzymał Nagrodę Przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji. Zrealizował również cykl programów telewizyjnych pt. "Artyści – Galerie", stworzył portrety literatów i naukowców - m.in. "Orły pana pułkownika", "Opowieść o Janie Sztaudyngerze fraszką, wierszem", "Horacego Serafina anegdoty, przypowieści, przypadki", "Rozpaliłem jesień - Jerzy Harasymowicz", "Bronisław Maj - portret poety", "Andrzej Nadolski - portret z rozmów i spotkań", "Józef Baran - sztuka, Wieczność", "Piosenki Pstrąga", "Tomasz Gluziński - Niezależność" oraz cykl programów "Rekwizyty historii".

Od 1989 roku ma II kategorię reżysera filmu dokumentalnego i oświatowego.

Jest autorem recenzji teatralnych w "Odgłosach", artykułów w "Kalejdoskopie", "Scenie" i prasie codziennej, pisał także libretto i teksty piosenek do muzyki St. Gersternkorna musicalu "Tom Jones".

W 1995 roku Zrzeszenie Archeologów Polskich przyznało mu Nagrodę K. Dąbrowskiego. W roku 1996 otrzymał Grand Prix na Festiwalu Filmów o Sztuce w Zakopanem za film pt. "Notes Jerzego Dudy - Gracza". W 2001 roku otrzymał Honorową Odznakę Miasta Łodzi a w 2006 roku Złoty Krzyż Zasługi. UCZ

PAP – Nauka w Polsce

tot



Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 27.07.2024. PAP/Andrzej Jackowski

    Gdańsk/ Wkrótce odbędzie się czwarta edycja Pikniku Nauki Fahrenheita

  • Fot. materiały prasowe

    Komunikacja zwierząt i uczący się mózg - na festiwalu Copernicus w Krakowie już od 20 maja

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera