Banknot ze znakiem dla niewidomych na rocznicę niepodległości

Z okazji 90. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości
Narodowy Bank Polski (NBP) wyemitował kolekcjonerski banknot ze
specjalnym znakiem dla niewidomych - podał NBP w poniedziałkowym
komunikacie.

Banknot o nominale 10 zł i nakładzie 80 tys. sztuk został zaprojektowany w takim formacie, jak banknoty o nominale 100 zł.

Producentem banknotu jest Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, a autorem projektu Maciej Kopecki - naczelny grafik PWPW.

"Nowością w tym banknocie jest znak dla niewidomych, który wykonano w formie reliefu, czyli trójwymiarowego elementu, wyczuwalnego przez opuszki palców" - powiedział cytowany w komunikacie Kopecki.

Na przedniej stronie banknotu (awersie) przedstawiono: portret Marszałka Józefa Piłsudskiego, widok fasady pałacu Belwederskiego, postać Józefa Piłsudskiego w czapce i płaszczu w okopie (w formie zabezpieczenia recto-verso, tzn. obraz tworzą uzupełniające się fragmenty rysunku na przedniej i odwrotnej stronie banknotu - rewersie) oraz wizerunek godła herbu Orła Białego według wzoru z 1927 r., będącego też współczesnym godłem RP.

Odwrotna strona banknotu przedstawia godło Rzeczypospolitej Polskiej - Orła Białego według wzoru z 1919 r. oraz Pomnik Czynu Legionowego w Kielcach. Umieszczony w papierze znak wody przedstawia popiersie Józefa Piłsudskiego. Nominał banknotu wydrukowano farbą zmienną optycznie (w zależności od kąta patrzenia farba zmienia barwę z różowej poprzez fiolet do oliwkowej).

Maciej Kopecki ukończył studia artystyczno - pedagogiczne ze specjalnością grafika na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od 1998 r. jest Naczelnym Grafikiem PWPW. ASK

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Tajkonauci z misji Shenzhou-19 wrócili na Ziemię z jednodniowym opóźnieniem

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: w niektórych nowotworach immunoterapia może zastąpić operację i chemioterapię

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera