Nauka dla Społeczeństwa

03.07.2022
PL EN
08.11.2018 aktualizacja 08.11.2018

Polskie wynalazki docenione w Norymberdze

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Bioniczna proteza ręki, siłownik dwutłokowy i nowa technika pomiarów optycznych – to niektóre z polskich wynalazków nagrodzonych na Targach iENA w Norymberdze. Jedna z największych europejskich wystaw wynalazków odbyła się w dniach 1-4 listopada. Polacy otrzymali 4 złote, 10 srebrnych i 14 brązowych medali.

Międzynarodowe Targi „Pomysły, Wynalazki, Nowe Produkty iENA 2018” w Norymberdze miały w tym roku swoją jubileuszową, 70. edycję. Wystawcy zaprezentowali 750 wynalazków z 28 krajów z całego świata. Ekspozycję odwiedzili przedstawiciele biznesu z 40 państw.

Na polskich stoiskach pokazano 31 wynalazków i innowacyjnych technologii, opracowanych w instytutach badawczych, na wyższych uczelniach i w innowacyjnych przedsiębiorstwach. Patronat honorowy nad ekspozycją objęła Rada Główna Instytutów Badawczych oraz Fundacja "Kobiety Nauki - Polska Sieć Kobiet Nauki". Organizatorem polskiego sektora była Agencja Inventor.

Złoty medal otrzymało rozwiązanie „Holograficzny tomograf optyczny do zastosowań biologicznych”. Jego autorem jest laureat konkursu Innowator Mazowsza Wojciech Krauze z Politechniki Warszawskiej.

Na wagę złota okazała się również praca grupowa studentów Politechniki Białostockiej. Młodzi inżynierowie pokazali w Norymberdze bioniczną protezę ręki, nazwaną „Mindhand”. Złoty medal otrzymał także Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich z Bydgoszczy za rozwiązanie „Urządzenie do rehabilitacji stawu promieniowo – nadgarstkowego”.

Kolejnym złotym medalem nagrodzono wynalazek z Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych. Eksperci zaprezentowali „Siłownik dwutłokowy z centralnym zasilaniem cieczą roboczą”.

Srebrny medal przyznano zwyciężczyni konkursu „Innowacja jest Kobietą”. Dr hab. Aneta Ptaszyńska z Uniwersytetu Marii Curie–Skłodowskiej, zaprezentowała innowacyjne leczenie infekcji grzybiczej oraz wspomaganie układu odpornościowego pszczół. Jej metoda bazuje na wzbogaceniu diety zimowej owadów o bakterie z rodzaju Lactobacillus.

Pozostałe srebrne medale otrzymali wynalazcy z Instytutu Transportu Samochodowego, Instytutu Metali Nieżelaznych, Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, Politechniki Śląskiej, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych, firma Basetronic z Pszczyny. Srebrny medal otrzymało także konsorcjum w składzie: Instytut Badawczy Dróg i Mostów, Instytut Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników oraz niemiecki Instytut Inżynierii Produkcji i Automatyki Fraunhofera IPA.

Medale brązowe powędrowały do innowatorów z Instytutu Technologii Bezpieczeństwa "MORATEX", Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich, Instytutu Nowych Syntez Chemicznych, Instytutu Fizyki PAN, Politechniki Krakowskiej, Politechniki Opolskiej, oraz firmy Realperfect sp. z o.o. Brązowe medale otrzymali także kolejni laureaci konkursu Innowator Mazowsza: Maciej Trusiak z Politechniki Warszawskiej oraz Adam Okniński z Instytutu Lotnictwa.

Wystawcy otrzymali również nagrody specjalne przyznane przez organizacje wynalazcze i instytucje naukowe z Niemiec, Chorwacji i Tajwanu.

PAP – Nauka w Polsce

kol/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022