
Barwne skorupki ptasich jaj wzięły swój początek od dinozaurów – dowodzą naukowcy na łamach tygodnika „Nature”.
„Najnowsze odkrycie całkowicie zmienia nasze rozumienie tego zagadnienia” - opisuje główna autorka badań, paleontolog, Jasmina Wiemann z Yale University (USA). Przez dwieście lat naukowcy uważali bowiem, że barwy ptasich jaj wyewoluowały później, niezależnie u różnych grup ptaków.
U dzisiejszych ptaków w skorupkach jaj występują tylko dwa pigmenty, czerwony i niebieski, które są podstawą różnych odcieni i plamek.
Zespół kierowany przez Wiemann analizował 18 skamieniałych skorupek jaj dinozaurów z całego świata. Skamieniałości były badane za pomocą nieinwazyjnej metody, zwanej mikrospektroskopią pod kątem obecności pigmentów.
Pigmenty zidentyfikowano w skorupkach jaj należących do dinozaurów z grupy Eumaniraptorów, do których zalicza się m.in. velociraptory. Dinozaury składały jaja w otwartych lub półotwartych gniazdach. „Doszliśmy do wniosku, że kolor jaj ewoluował równolegle z pojawieniem się otwartego gniazdowania u dinozaurów” - opisuje Wiemann.
Z chwilą, kiedy dinozaury zaczęły składać jaja w otwartych gniazdach, istotny stał się kamuflaż, ponieważ dzięki barwom i plamkom można było zamaskować jaja przed wzrokiem drapieżników.
Więcej:
https://news.yale.edu/2018/10/31/dinosaurs-put-all-colored-bird-eggs-one-basket-evolutionarily-speaking
(PAP)
krx/ ekr/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.