Nauka dla Społeczeństwa

16.04.2024
PL EN
03.11.2018 aktualizacja 03.11.2018

Wielki słownik języka polskiego PAN ma już 70 tys. haseł

fot. strona słownika fot. strona słownika

Już 70 tys. haseł liczy Wielki słowniki języka polskiego Polskiej Akademii Nauk, udostępniany bezpłatnie za pośrednictwem internetu. Ogólny słownik języka polskiego nie był dotychczas tak powszechnie dostępny - podkreślają jego twórcy.

Drugi etap pracy nad WSJP PAN (www.wsjp.pl), opracowywanym w Instytucie Języka Polskiego PAN w Krakowie przez zespół językoznawców pod kierunkiem prof. dr. hab. Piotra Żmigrodzkiego, już się zakończył – poinformowała PAP w komunikacie dr Monika Szymańska z IJP PAN.

Jak podkreśla, elektroniczna forma WSJP PAN daje możliwość sprawnego wyszukiwania słów wśród bogatego zbioru haseł, obejmującego nie tylko pojedyncze wyrazy, ale także jednostki wielowyrazowe, w tym związki frazeologiczne.

Dr Szymańska wspomina o przewadze WSJP PAN nad słownikami wydawanymi w "papierowej" postaci. Decyduje o niej - jak mówi - powszechność dostępu, otwarta formuła i możliwość ustawicznego uzupełniania rejestru haseł oraz wzbogacania zasobu treści.

Twórcy podkreślają, że tak opracowywany słownik może nadążać za zmianami w języku i reagować natychmiast. To pozwala odzwierciedlać rozmaite tendencje rozwojowe, będące konsekwencją przeobrażeń zachodzących w świecie.

"Neologizmy, w tym nowe zapożyczenia z języków obcych, nowe znaczenia starych wyrazów – wszystkie one zasilają rejestr słownictwa i domagają się zdefiniowania oraz objaśnienia. Taka jest przecież potrzeba użytkowników słownika. Aby tej potrzebie sprostać, publikuje się nowe hasła, reagując na dynamiczne zmiany w polszczyźnie. Istniejące już hasła aktualizuje się, dodając do nich nowo powstałe znaczenia" - opowiada.

WSJP PAN zawiera nie tylko objaśnienia znaczeń wyrazów. Hasła opatrzone są także innymi informacjami, dotyczącymi np. pochodzenia wyrazów, ich klasyfikacji tematycznej, właściwości składniowych. Można się z niego dowiedzieć m.in., jak odmienia się dany wyraz, jak go wymawiać, jakie relacje znaczeniowe łączą go z innymi słowami.

Słownik dostarcza także informacji na temat poprawności językowej – informuje m.in. o tym, które wyrazy mają charakter potoczny i nie powinny być używane w sytuacjach oficjalnych oraz które warianty form gramatycznych są dopuszczalne tylko w komunikacji nieoficjalnej lub uznawane za zupełnie niezgodne z normą językową.

WSJP PAN jest słownikiem dokumentacyjnym, opartym na autentycznej bazie materiałowej - głównie na zasobach Narodowego Korpusu Języka Polskiego. Znaczenie każdego objaśnianego w nim wyrazu jest zilustrowane kilkoma przykładami jego użycia – cytatami z autentycznych tekstów. (PAP)

szu/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024