Pięcioro badaczy laureatami Nagród Naukowych POLITYKI

Źródło: Polityka, organizator konkursu
Źródło: Polityka, organizator konkursu

Pięcioro badaczy zostało laureatami 18. edycji Nagród Naukowych POLITYKI. W tym roku stypendia otrzymali: dr inż. Judyta M. Cichocka, dr inż. Daniel Prochowicz, dr Szymon Drobniak, dr Mateusz C. Strzelecki oraz dr Jan Olaszek.

Nazwiska laureatów 18. edycji Nagród Naukowych POLITYKI ogłoszono w niedzielę. Nagrody przyznawane są w pięciu kategoriach: nauki humanistyczne, społeczne, ścisłe, techniczne i nauki o życiu. Każdy z laureatów otrzymał stypendium w wysokości 15 tys. zł.

W kategorii nauki techniczne laureatką została dr inż. Judyta M. Cichocka - asystent w Katedrze Historii Architektury, Sztuki i Techniki na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Zajmuje się projektowaniem parametrycznym i technikami Optymalizacji Projektowania Architektonicznego.

 

Judyta Cichocka

 

Dr inż. Daniel Prochowicz z Instytutu Chemii Fizycznej PAN otrzymał nagrodę w kategorii nauk ścisłych. Rozwija metody otrzymywania obiecujących materiałów do trzeciej generacji ogniw fotowoltaicznych.

Daniel Prochowicz

 

W dziedzinie nauk o życiu doceniono dr. Szymona Drobniaka z Instytutu Nauk o Środowisku na Wydziale Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. W swojej pracy badawczej zajmuje się on ptakami, szczególnie w kontekście selekcji płciowej, niegenetycznego wpływu rodziców na potomstwo i znaczenia współpracy w grupach spokrewnionych osobników. O jego badaniach pisaliśmy tu i tu.

 

Szymon Drobniak

 

Dr Mateusz C. Strzelecki z Instytutu Geografii i Rozwoju Regionalnego na Wydziale Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska Uniwersytetu Wrocławskiego otrzymał nagrodę w kategorii nauki społeczne. Bada mechanizmy ewolucji wybrzeży polarnych, szczególnie dotkniętych współczesnymi zmianami klimatu. O jego badaniach można przeczytać w naszym serwisie (tu i tu).

Mateusz Strzelecki

 

Z kolei laureatem w kategorii nauki humanistyczne uzyskał dr Jan Olaszek z Wydziału Historii Polski w latach 1945–90 IPN. Zajmuje się badaniami opozycji w czasach PRL na tle ruchów dysydenckich w innych krajach komunistycznych.

Jan Olaszek

Nagrodzono również 10 finalistów konkursu, którzy otrzymali po 5 tys. zł. W gronie tegorocznych finalistów znaleźli się: Miłosz Kadziński z Politechniki Poznańskiej, dr hab. inż. Piotr Oleśkowicz-Popiel z Politechniki Poznańskiej, dr hab. inż. Łukasz Marciniak z Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN we Wrocławiu, dr hab. n. med. Łukasz Szarpak z Uczelni Łazarskiego w Warszawie, dr Witold N. Nowak z Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr n. med. Jacek Bil z Kliniki Kardiologii Inwazyjnej Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, dr Marcin Rzeszutek z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Filip Taterka z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN, dr Piotr Kubiński z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Agnieszka Dauksza z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Fundacja Tygodnika POLITYKA od 2001 roku prowadzi program stypendialny skierowany do młodych naukowców „Zostańcie z nami!” – od 2011 roku pod nazwą Nagrody Naukowe POLITYKI. Nagradzane są w nim osoby, które w ciągu ostatniego roku, dwóch minęły ważny kamień milowy w życiu zawodowym. Przez 17 lat trwania akcji Fundacja wsparła 287 naukowców kwotą ponad 6 mln 262 tys. zł.

Szczegółowe informacje na temat tegorocznych laureatów i finalistów są dostępne na stronie.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 14.06.2023. Rektor Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, prof. dr. hab. n. med. Piotr Ponikowski PAP/Sebastian Borowski

    Wrocław/ Prof. Piotr Ponikowski najwyżej notowanym polskim naukowcem w dziedzinie medycyny

  • Źródło: Wydział Chemii UW

    Chemiczka z UW laureatką grantu MIT-Poland Lockheed Martin Seed Fund

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera