Historia i kultura

Zakończenie programu Archeologiczne Zdjęcie Polski w Wielkopolsce

<strong>Od 1978 roku realizowany jest w Polsce program badawczo- konserwatorski Archeologiczne Zdjęcie Polski (AZP).</strong> Pierwszym województwem, w którym udało się w jego ramach sfinalizować ewidencję stanowisk archeologicznych było województwo wielkopolskie.

"Na tym jednak nie poprzestajemy-obecnie znajdujemy się w połowie drogi do osiągnięcia sukcesu, gdyż metody stosowane w AZP nie zawsze były w pełni wiarygodne" - informuje Aleksander Starzyński, wielkopolski wojewódzki konserwator zabytków.

Dla potrzeb programu podzielono cały obszar Polski na prostokątne przestrzenie o powierzchni 37,5 km2. W praktyce poszukiwanie stanowisk archeologicznych ograniczyło się do badań powierzchniowych w terenie, czyli wyznaczaniu punktów osadniczych bądź cmentarzysk na podstawie widocznych na powierzchni skorup ceramicznych czy innych przedmiotów zabytkowych. Obszar Wielkopolski jest wyjątkowo bogatym województwem pod tym względem, gdyż zarejestrowano stanowiska, które można przypisać każdemu odcinkowi dziejów, począwszy od paleolitu schyłkowego.

Ewidencję stanowisk w ramach AZP udało się ukończyć w Wielkopolsce w jako pierwszym województwie już w 2003 roku. Dało to asumpt do kontynuowania badań, których celem jest pełne rozeznanie w terenie zachowanych stanowisk archeologicznych oraz w ich ochrona za pomocą wpisu do rejestru zabytku - żeby to zrobić należy mieć absolutną pewność, że pod warstwą orną kryją się jeszcze obiekty archeologiczne.

"Jako jedyny ośrodek w Polsce realizujemy obecnie pilotażowy projekt badania stanowisk osadniczych zidentyfikowanych podczas AZP, poprzez ponowną weryfikację w terenie (tzw. powierzchniówki), wykorzystanie nieinwazyjnych metod-zdjęć lotniczych, prospekcji geofizycznej. Na końcu wykonujemy sondaże, aby uzyskać pełen obraz dotyczący stanowisk" - mówi Aleksander Starzyński.

Okazało się, że po dokonaniu sprawdzających badań powierzchniowych udało się zlokalizować 30 proc. nowych stanowisk, a 25 proc. rozpoznanych wcześniej w ramach AZP, nie udało się zweryfikować. Dlatego tym bardziej opisywany przez Starzyńskiego program ma szansę zostać zaakceptowany i wdrożony w innych województwach, aby ostatecznie dokonać kompletnego i rzetelnego spisu stanowisk na obszarze całej Polski.

Na coraz szerszą skalę stosowana jest wspomniana prospekcja geofizyczna. W ciągu ostatnich lat dokonano badań przy użyciu tej metody na kilkudziesięciu wielkopolskich stanowiskach, głównie w rejonie Pradoliny Noteci. Planowane są kolejne na stanowiskach osadniczych obok Ostrowa Lednickiego. Dzięki nim uściślone zostaną ustalenia płynące z badań ewidencyjnych dokonanych w ramach AZP.

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Pomiary georadarowe na zewnątrz gotyckiego kościoła pw. św. Jakuba (fot. Renata Faron -  Bartles).

    Dolnośląskie/ W kościele św. Jakuba Apostoła w Prusicach odkryto nieznane krypty grobowe

  • Jezioro Lednica, wraz z wyspą, zawiera pozostałości rezydencji pierwszej polskiej dynastii. Fot. Mariusz Lamentowicz

    Analizy osadów z dna jez. Lednica mówią o początkach państwa Piastów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera