
<strong>Historyk prof. Szymon Rudnicki został laureatem nagrody im. Jana Karskiego i Poli Nireńskiej za rok 2008</strong>. Uroczystość wręczenia wyróżnienia odbyła się w środę w Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie. Nagroda została ufundowana przez Jana Karskiego w 1992 roku dla uhonorowania pamięci jego żony, Poli Nireńskiej, tancerki i choreografa, która w czasie wojny uratowała się jako jedyna z ponad 70-osobowej rodziny żydowskiej.
Szymon Rudnicki otrzymał wyróżnienie - jak podkreśliła podczas uroczystości wręczenia nagrody dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego Eleonora Bergman - w uznaniu jego wybitnych osiągnięć w dziedzinie współczesnej historii politycznej Polski i historii Żydów polskich, jego zasług jako wykładowcy, a także autora i wydawcy prac na temat nacjonalizmu, partii politycznych, reprezentacji Żydów w Sejmie oraz relacji polsko-żydowskich w Polsce XX wieku.
"Ta nagroda cieszy mnie zwłaszcza z dwóch powodów. Po pierwsze ze względu na szacunek jakim darzyłem i darzę Jana Karskiego. Po drugie z uwagi na bliskie stosunki osobiste, jakie nas łączyły. Poznaliśmy się na przełomie roku 1972 i 1973, kiedy byłem swoistym opiekunem Jana Karskiego podczas jego wizyty w Polsce. Spędziliśmy wtedy razem mnóstwo czasu, zaś po jego wyjeździe przez 25 lat kontynuowaliśmy stałą korespondencję, w której prowadziliśmy listowny dyskurs na temat aktualnej sytuacji w Polsce, którą Jan Karski ogromnie się interesował" - mówił laureat nagrody.
Podczas uroczystości prof. Rudnicki przekazał archiwum Żydowskiego Instytutu Historycznego kopię przesłanego mu przez Jana Karskiego przemówienia, które wygłosił on podczas wręczenia mu honorowego obywatelstwa Izraela w 1994 roku.
Szymon Rudnicki urodził się w Wilnie w 1938 roku. Jest profesorem historii na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie od lat pracuje naukowo w Instytucie Historycznym. W latach 1973-1987 był zastępcą dyrektora Instytutu, a także prodziekanem. Jest autorem prac monograficznych i artykułów drukowanych w periodykach historycznych i wydawnictwach popularnych w Polsce, Izraelu, Niemczech, Rosji i USA.
Naczelnym tematem badań prof. Rudnickiego jest rozwój ideologii prawicowych i działalność ugrupowań prawicy polskiej w pierwszej połowie XX wieku. Wśród jego monografii można wymienić następujące tytuły: "Narodowa Demokracja w Warszawie, 1918-1939" (1972); "Działalność polityczna konserwatystów polskich, 1918-1926" (1981); "Obóz Narodowo-Radykalny. Geneza i działalność" (1985).
Ważne miejsce w pracy badawczej prof. Rudnickiego zajmuje kwestia żydowska w Polsce i stosunki polsko-żydowskie głównie w okresie międzywojennym. W jego twórczości znajdują się publikacje m.in. na temat mniejszości narodowych, antysemityzmu w programach skrajnej prawicy, stosunku Sanacji do kwestii żydowskiej, antyżydowskiego ustawodawstwa w II Rzeczpospolitej, żydowskiej reprezentacji poselskiej w Sejmie. Temu ostatniemu tematowi poświęcona jest najnowsza monografia prof. Rudnickiego "Żydzi w parlamencie II Rzeczypospolitej" (2003). Książka ta została wyróżniona w 2004 roku Nagrodą KLIO I stopnia.
Prof. Szymon Rudnicki jest również związany z Żydowskim Instytutem Historycznym jako członek najpierw od 1988 roku kolegium "Biuletynu ŻIH", a następnie "Kwartalnika Historii Żydów". Jest także członkiem m.in. Rady Archiwalnej przy Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych, członkiem Komitetu Redakcyjnego i Rady Naukowej Polskiego Słownika Biograficznego.
Zmarły 15 lipca 2000 roku Jan Karski był w czasie wojny kurierem rządu polskiego w Londynie. Przedostał się z okupowanej Polski na Zachód i przekazał rządom alianckim informacje o postępującej zagładzie ludności żydowskiej w Polsce dokonywanej przez okupantów niemieckich.
W poprzednich latach laureatami Nagrody Jana Karskiego i Poli Nireńskiej byli: Eugenia Prokop-Janiec, Jerzy Ficowski i Michał Friedman, Marek Rostworowski, Henryk Grynberg, Ruta Sakowska, Jerzy Tomaszewski, Hanna Krall, Maria i Kazimierz Piechotkowie, ks. Stanisław Musiał, Leszek Hońdo, Michał Jagiełło, Monika Adamczyk-Garbowska, Jan Jagielski, Joachim Russek i Joanna Tokarska-Bakir.
PAP - Nauka w Polsce, Anna Kondek
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.