Nauka dla Społeczeństwa

08.08.2022
PL EN
13.09.2018 aktualizacja 13.09.2018

Dolnośląski Festiwal Nauki rozpocznie się 20 września we Wrocławiu

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Blisko półtora tysiąca spotkań, wykładów, warsztatów i pokazów z niemal wszystkich dziedzin nauki znalazło się w programie tegorocznej edycji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki (DFN), który 20 września rozpocznie się we Wrocławiu.

Inauguracja festiwalu odbędzie się w Centrum Dydaktyczno-Naukowym Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławia. Wykład inauguracyjny pt. „Promieniowanie terahercowe – światło czy fale?” wygłosi prof. Edward F. Pliński z Politechniki Wrocławskiej.

Przedsmak wydarzeń festiwalowych będzie można poznać już w najbliższy weekend 15-16 września. „Na wrocławskiej Promenadzie Staromiejskiej otwarty zostanie Park Wiedzy; tam na kilkunastu stanowiskach będzie można zobaczyć festiwal w pigułce” - zapowiedział w czwartek podczas konferencji prasowej rzecznik Dolnośląskiego Festiwalu Nauki Piotr Krysiak.

W tym roku podczas festiwalu odbędzie się niemal 1,5 tys. wydarzeń, z czego 900 we Wrocławiu, a pozostałe w 10 miastach Dolnego Śląska. Hasłem tegorocznej edycji jest „1918-2018”. „To nawiązanie do stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W ramach festiwalu będziemy chcieli przybliżyć od strony naukowo – historycznej wydarzenia, które na przestrzeni tych stu lat miały związek z nauką” - wyjaśnił Krysiak.

Dodał, że podczas tegorocznej edycji coroczny wykład znanego językoznawcy prof. Jan Miodka będzie poświęcony polszczyźnie na przestrzeni ostatnich stu lat. „Z kolei nasza debata oksfordzka będzie dotyczyć wartości patriotycznych” - powiedział rzecznik. Zwrócił uwagę, że w tym roku po raz pierwszy udział w Dolnośląskim Festiwalu Nauki zgłosiły muzea.

Środowiskowy koordynator prof. Tadeusz Dobrosz z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu podkreślił, że festiwal to połączenie zabawy z promocją nauki. „Łączymy poważną treść z możliwie lekką formą. To tak naprawdę jest festiwal nauki i sztuki, ponieważ mamy dużo imprez kulturalnych” - powiedział profesor. Dodał, że impreza została tak przygotowana, aby znalazła się w niej oferta dla każdej grupy wiekowej – od przedszkola do uniwersytetu trzeciego wieku.

Z kolei prof. Ryszard Polechoński z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu podkreślił, że przez 20 lat organizacji festiwalu przez cały czas on ewoluował, aby w ostateczności osiągnąć w miarę stałą liczbę imprez. „Niektóre wydarzenia cieszą się taką popularnością, że zbieramy na nie zapisy i są one powtarzane. Część zaś wydarzeń ma swoją kontynuację w ciągu roku, ponieważ ich organizatorzy są zapraszani do szkół” - powiedział naukowiec.

Wydarzenia festiwalowe pogrupowano w bloki tematyczne. W bloku poświęconym humanistyce znalazły się wykłady o nauce języków obcych czy funkcjonowaniu mediów. W ramach nauk społecznych wykłady i prezentacje poprowadzą specjaliści z prawa, filozofii czy ekonomii.

Kilkaset wystaw, wykładów, prezentacji oraz paneli dyskusyjnych przygotowano również dla miłośników chemii, biologii, nauk medycznych, nauk o ziemi czy matematyki, fizyki i astronomii.

We Wrocławiu festiwal potrwa do 26 września. W kolejnych dniach sceną wydarzeń festiwalowych będą m.in. Legnica, Głogów, Dzierżoniów, Jelenia Góra i Wałbrzych. Impreza zakończy się 26 października.

Dolnośląski Festiwal Nauki zorganizowano po raz 21. Serwis Nauka w Polsce jest patronem medialnym wydarzenia.

PAP - Nauka w Polsce, Piotr Doczekalski

pdo/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022