Nauka dla Społeczeństwa

01.12.2023
PL EN
05.11.2008 aktualizacja 05.11.2008

Polska konserwacja w Egipcie i na Bliskim Wschodzie

<strong>Polskie Stowarzyszenie Sztuki Orientu zaprasza na konferencję poświęconą działalności polskich konserwatorów w Egipcie i na Bliskim Wschodzie, która odbędzie się 7 listopada w sali konferencyjnej Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie przy ul. Kredytowej 1.</strong> To pierwsze sympozjum, na którym w kompleksowy sposób zaprezentowane zostaną wyniki prac polskich specjalistów pracujących w tym regionie.

"Celem konferencji jest przegląd dotychczasowych i najnowszych osiągnięć przedstawicieli różnych specjalizacji konserwatorskich: konserwacji rzeźby i elementów architektonicznych, malarstwa ściennego, tkaniny i zabytków piśmiennictwa. Dotychczas nie było okazji do prezentacji w takiej skali działalności osiągnięć polskich konserwatorów zabytków na terenie Egiptu i Bliskiego Wschodu.  Założeniem konferencji jest pokazanie merytorycznej i technologicznej złożoności oraz interdyscyplinarności prac związanych z konserwacją - informują organizatorzy konferencji, dr Jacek Tomaszewski i dr Weronika Liszewska.


Sympozjum potrwa jeden dzień. Referenci przedstawią w sumie dwanaście różnorodnych prezentacji.

W pierwszej części specjaliści opowiedzą na temat wczesnych zabytków piśmiennictwa z Libanu i Egiptu i ich znaczenia w badaniach. W dalszej uczestnicy dowiedzą się, jak polscy konserwatorzy poradzili sobie z zachowaniem zabytków metalowych pozyskanych podczas wykopalisk w Libii (Ptolemais) i Egipcie.

Barbara Czaja - Szewczak opowie o zmaganiach przy konserwacji tkanin z Naqlun w Egipcie. Nie zabraknie również referatów na temat konserwacji, szeroko pojętej, architektury - Ewa Radziejowska-Parandowska i Julia Burdajewicz opowiedzą o swojej działalności w obrębie bizantyńskiego kościoła w Hippos - Susita w Izraelu, natomiast dr Krzysztof Chmielewski wyjaśni tajniki zachowywania antycznych mozaik bliskowschodnich.

Zaprezentowane zostaną także referaty bardziej refleksyjne i teoretyczne, np. Izabela Uchman przedstawi prezentację zatytułowaną "Materia i metafizyka. Konserwator wobec kultury materialnej i koncepcji estetycznych starożytnego Egiptu."

Więcej informacji i program: http://sztukaorientu.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=78

PAP) - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023