Historia i kultura

Polska konserwacja w Egipcie i na Bliskim Wschodzie

<strong>Polskie Stowarzyszenie Sztuki Orientu zaprasza na konferencję poświęconą działalności polskich konserwatorów w Egipcie i na Bliskim Wschodzie, która odbędzie się 7 listopada w sali konferencyjnej Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie przy ul. Kredytowej 1.</strong> To pierwsze sympozjum, na którym w kompleksowy sposób zaprezentowane zostaną wyniki prac polskich specjalistów pracujących w tym regionie.

"Celem konferencji jest przegląd dotychczasowych i najnowszych osiągnięć przedstawicieli różnych specjalizacji konserwatorskich: konserwacji rzeźby i elementów architektonicznych, malarstwa ściennego, tkaniny i zabytków piśmiennictwa. Dotychczas nie było okazji do prezentacji w takiej skali działalności osiągnięć polskich konserwatorów zabytków na terenie Egiptu i Bliskiego Wschodu.  Założeniem konferencji jest pokazanie merytorycznej i technologicznej złożoności oraz interdyscyplinarności prac związanych z konserwacją - informują organizatorzy konferencji, dr Jacek Tomaszewski i dr Weronika Liszewska.


Sympozjum potrwa jeden dzień. Referenci przedstawią w sumie dwanaście różnorodnych prezentacji.

W pierwszej części specjaliści opowiedzą na temat wczesnych zabytków piśmiennictwa z Libanu i Egiptu i ich znaczenia w badaniach. W dalszej uczestnicy dowiedzą się, jak polscy konserwatorzy poradzili sobie z zachowaniem zabytków metalowych pozyskanych podczas wykopalisk w Libii (Ptolemais) i Egipcie.

Barbara Czaja - Szewczak opowie o zmaganiach przy konserwacji tkanin z Naqlun w Egipcie. Nie zabraknie również referatów na temat konserwacji, szeroko pojętej, architektury - Ewa Radziejowska-Parandowska i Julia Burdajewicz opowiedzą o swojej działalności w obrębie bizantyńskiego kościoła w Hippos - Susita w Izraelu, natomiast dr Krzysztof Chmielewski wyjaśni tajniki zachowywania antycznych mozaik bliskowschodnich.

Zaprezentowane zostaną także referaty bardziej refleksyjne i teoretyczne, np. Izabela Uchman przedstawi prezentację zatytułowaną "Materia i metafizyka. Konserwator wobec kultury materialnej i koncepcji estetycznych starożytnego Egiptu."

Więcej informacji i program: http://sztukaorientu.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=78

PAP) - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 21.02.2025. Dar, złocony barokowy puchar o wysokości 53 cm., prezentowany podczas briefingu w Sali Sigmunda Zamku Królewskiego na Wawelu towarzyszącego jego przekazaniu do Skarbca Koronnego, 21 bm. Donatorka Krystyna Piórkowska to Polka mieszkającej w Nowym Jorku, znana ze swych badań nad zbrodnią katyńską, a także z charytatywnej działalności na rzecz polskich instytucji w kraju i w USA. PAP/Łukasz Gągulski

    Kraków/ Barokowy puchar podarowany Zamkowi Królewskiemu na Wawelu

  • 06.08.2021. Prof. dr hab. Justyna Olko – historyczka, socjolingwistka i antropolożka; dyrektorka Centrum Zaangażowanych Badań nad Ciągłością Kulturową na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. PAP/Albert Zawada

    Prof. Olko: możemy mieć kilka języków ojczystych, w tym też te lokalne i oficjalnie nieuznane

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera