Wystawa „Above and Beyond” na stulecie odkryć astronomicznych

Rocznicowa wystawa Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU) IAU pt. "Above and Beyond". Źródło: IAU.
Rocznicowa wystawa Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU) IAU pt. "Above and Beyond". Źródło: IAU.

Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) przygotowała wystawę z okazji zbliżającego się stulecia powstania tej organizacji. Wystawa będzie prezentowana w różnych miejscach na świecie, w tym w Polsce. W jej zaprojektowaniu udział miało polskie studio Science Now.

W 2019 roku wypadnie rocznica stulecia założenia Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU), która jest organizacją jednoczącą astronomów zawodowych z całego świata. Członkami tej organizacji jest ponad 10 tysięcy naukowców, w tym wielu Polaków. W związku z okrągłą rocznicą IAU planuje inicjatywy skierowane do społeczeństw, mające przybliżyć stulecie odkryć astronomicznych. Jedną z nich ma być wystawa zatytułowana „Above and Beyond”.

Wystawa została zainaugurowana 20 sierpnia b.r. w Wiedniu, a w kolejnych miesiącach i w roku 2019 odwiedzi miasta w różnych krajach, takie jak np. Bruksela (Belgia), Garching (Niemcy), Lejda (Holandia), Paryż (Francja), Rzym (Włochy), Warszawa (Polska).

IAU podkreśla, że wystawa ma charakter open-source. Wszystkie materiały są udostępnione na licencji Creative Commons, co oznacza że można z nich korzystać na zasadzie otwartego dostępu. Czyli na przykład gdy jakaś instytucja będzie chciała skopiować wystawę w danym kraju, nie będzie miała z tym problemów licencyjnych.

Wystawa prezentuje astronomiczne przełomy, jakie nastąpiły w ciągu ostatnich stu lat. Przy czym wszystko jest pokazane w taki sposób, aby uświadomić odbiorcom, że rozwój nauki to proces ciągły. Wystawa obraca się wokół trzech pytań, które były aktualne sto lat temu i są aktualne obecnie: Jaki jest rozmiar i struktura Wszechświata? Czy istnieje życie poza Ziemią? Co stanowi energię gwiazd, jak zaczynają świecić i co się dzieje gdy umierają?

Strona internetowa wystawy ma adres 100exhibit.iau.org. (PAP)

cza/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Reloop: rekordowe ilości odpadów w okresie świąt Bożego Narodzenia

  • Fot. Adobe Stock

    Peru/ Pływające myszy i ryby "o dziwacznych głowach" wśród 27 nowych gatunków odkrytych w Amazonii

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera