Ameby są mądrzejsze niż się wydaje

Już u ameb można zaobserwować pewne oznaki inteligencji, da się
też ową pierwotną inteligencję elektronicznie symulować -
informuje "New Scientist".

W zeszłym roku Liang Li i Edward Cox z Princeton University zaobserwowali, że ameby Dictyostelium dwa razy częściej kierują się w lewo, jeśli ich poprzedni ruch był skierowany w prawo i odwrotnie - co wskazuje, że zapamiętują kierunek. W tym roku Toshiyuki Nakagaki z uniwersytetu Hokkaido w Sapporo dostał nagrodę IgNobla za badania nad pamięcią ameb Physarum - okazało się, że wystawione na cykliczne zmiany temperatury potrafiły się zawczasu przygotować na nadejście chłodu.

Natomiast Massimiliano Di Ventra, Yuriy Pershin i Steven La Fontaine z University of California w San Diego postanowili wyjaśnić, skąd biorą się z pozoru przynajmniej rozumne zachowania zwykłych pierwotniaków. W tym celu zbudowali dość prosty obwód elektroniczny.

W przeszłości biolodzy sugerowali, że w komórkach ameb są naturalne oscylatory, których częstotliwość zmienia się w odpowiedzi na zmiany zachodzące w otoczeniu. Jednak gdyby tak było, reakcje te nie zanikałyby tak szybko - na przykład ameby Nakagakiego wkrótce po ustaniu zmian temperatury przestały się do nich dopasowywać.

Zespół Di Ventry uważa raczej, że w komórkach ameb podobnie jak w ludzkim mózgu znajduje się wewnętrzny układ pamięciowy, zdolny do przechowywania informacji - jednak gdy przestają one być użyteczne, powoli nikną. Prawdopodobnie mechanizm zapamiętywania ma związek z obecnością wodnistego zolu (zawiesiny cząstek stałych w wodzie) i gęstego żelu w ciałach ameb. Zol przepływa przez żel jak wodą przez gąbkę, tworzy się sieć kanałów o niskiej lepkości. W statycznym otoczeniu kanały pozostają otwarte, jednak dynamiczne zmiany powoli doprowadzają do ich zamknięcia, a nowe pojawiają się pod wpływem adaptacji do zmian.

By modelować inteligencję ameby, naukowcy z San Diego posłużyli się memnistorami - elektrycznymi opornikami, które potrafią "zapamiętać" parametry przepuszczonego przez nie prądu, zmieniając swoją oporność w zależności od napięcia bądź natężenia. Stworzony z memnistora, kondensatora, cewki i zwykłego opornika obwód okazał się dobrze naśladować inteligentne zachowania ameb, zmieniając parametry zgodnie ze zmianami napięcia - nawet, gdy ich zaprzestano. PMW

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Tajkonauci z misji Shenzhou-19 wrócili na Ziemię z jednodniowym opóźnieniem

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: w niektórych nowotworach immunoterapia może zastąpić operację i chemioterapię

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera