<strong>Kolumnę Meteorologiczną Fahrenheita, mającą upamiętniać tego urodzonego w Gdańsku naukowca, odsłonięto w czwartek na gdańskim Długim Targu</strong>. Główną częścią kolumny jest gablota z wykonanym na specjalne zamówienie termometrem wskazującym temperaturę w skali Celsjusza i Fahrenheita.
"Termometr liczy sobie 1,2 metra długości. Obok szklanej rurki, w której znajduje się rtęć, umieściliśmy dwie skale, dzięki którym można odczytać temperaturę zarówno w skali Celsjusza, jak i Fahrenheita" - powiedział PAP Andrzej Lemański z gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, która to instytucja nadzorowała zamówioną przez miasto budowę kolumny.
Główne elementy termometru wykonali - na specjalne zamówienie - naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego i Politechniki Gdańskiej.
Budowa kolumny kosztowała 150 tys. zł.
Gabriel Daniel Fahrenheit urodził się w Gdańsku w 1686 r. w rodzinie niemieckich kupców. W wieku kilkunastu lat opuścił Gdańsk i osiadł w Holandii, a następnie w Anglii, gdzie oddał się pracy naukowej i został m.in. członkiem słynnego angielskiego towarzystwa naukowego Royal Society. Zmarł w Hadze w 1736 r.
Fahrenheit znany jest głównie z tego, że jako pierwszy w przyrządzie służącym do mierzenia temperatury użył rtęci (wcześniej rolę tą pełnił alkohol) i opracował własną skalę liczącą od zera do 212 stopni. Punktem zerowym w przyjętej przez Fahrenheit podziałce była temperatura zamarzania mieszaniny salmiaku i lodu, natomiast 212 stopni F oznaczało temperaturę wrzenia wody.
Skala Fahrenheita stosowana jest nadal w krajach anglosaskich. W pozostałych rejonach świata stosuje się skalę Celsjusza opracowaną w 1742 roku przez szwedzkiego fizyka i astronoma Andreasa Celsjusza. AKS
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.