Ministerstwo Edukacji i Nauki

16.05.2022
PL EN
13.06.2018 aktualizacja 13.06.2018

Prof. Edward Kącki doktorem honoris causa Politechniki Łódzkiej

Kampus Politechniki Łódzkiej (gm/nlat) PAP/Grzegorz Michałowski Kampus Politechniki Łódzkiej (gm/nlat) PAP/Grzegorz Michałowski

Prof. Edward Kącki, jeden z pionierów informatyki w Polsce, otrzymał w środę tytuł doktora honoris causa Politechniki Łódzkiej. Naukowiec przez niemal 50 lat był związany z łódzką uczelnią.

Jak przypomniała rzeczniczka Politechniki Łódzkiej Ewa Chojnacka, profesor jest absolwentem Wydziału Elektrycznego PŁ z roku 1952. Stopień doktora nauk technicznych otrzymał w 1963 roku, doktora habilitowanego w 1970 roku, tytuł profesora nadzwyczajnego w roku 1972, a w 1989 roku tytuł profesora zwyczajnego.

Promotor przewodu prof. Piotr Szczepaniak, mówiąc o dokonaniach naukowych i organizacyjnych nowego doktora honoris causa PŁ przypomniał, że prof. Kącki jest twórcą trzech szkół naukowych: modelowania i języków badań symulacyjnych, algorytmów optymalizacji systemów o rozłożonych parametrach i sztucznej inteligencji.

"Od początku lat 60. XX wieku profesor poświęcał wiele pracy krzewieniu w Polsce zastosowań komputerów, działając bardzo aktywnie w Polskim Komitecie Automatycznego Przetwarzania Informacji, w Naczelnej Organizacji Technicznej, w Polskim Towarzystwie Cybernetycznym, w Towarzystwie Wiedzy Powszechnej oraz w Łódzkim Oddziale Polskiego Towarzystwa Elektrotechniki Teoretycznej i Stosowanej" – mówił.

Podkreślił, że prof. Kącki przez wiele lat był wiceprezesem, a następnie w latach 1979-82 prezesem Łódzkiego Wojewódzkiego Oddziału Towarzystwa Wiedzy Powszechnej, które było dla niego platformą służącą upowszechnianiu wiedzy o informatyce, jej potencjale i rosnącym znaczeniu w czasach, gdy taka popularyzacja była potrzebna.

Prof. Kącki ma w swym dorobku publikacyjnym m.in. 300 artykułów i 24 książki. Wypromował 37 doktorów.

Wykład podczas uroczystości nadania godności doktora honoris causa PŁ Profesor poświęcił medycznym symulatorom komputerowym.

Chojnacka zwróciła uwagę, że szczególne są zasługi prof. Kąckiego dla rozwoju kształcenia w zakresie informatyki na Politechnice Łódzkiej. Na początku lat 70. ubiegłego wieku zorganizował od podstaw międzywydziałowy Ośrodek Elektronicznej Techniki Obliczeniowej, obsługujący kształcenie z informatyki na wszystkich wydziałach.

Jego zasługą jest powstanie w roku 1980 Instytutu Informatyki na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej, a w roku 1994 uruchomienie na tym Wydziale kształcenia na kierunku informatyka. Był dyrektorem Instytutu do przejścia na emeryturę w 1996 roku. (PAP)

autor: Jacek Walczak

jaw/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022