Dentysta czuje zapach naszego strachu

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Stomatolog wyczuwa węchem stres swojego pacjenta, co może zwiększać ryzyko popełnienia przez niego błędu – informuje pismo „Chemical Senses”

Wcześniejsze badania wykazały, że osoby doświadczające silnych emocji – zwłaszcza negatywnych - wydzielają zapach, który ma wpływ na odczucia ludzi z ich otoczenia.

W badaniu przeprowadzonym przez naukowców z International School for Advanced Studies w Trieście (Włochy) wzięło udział 24 studentów stomatologii, którzy przeprowadzali zabiegi na manekinach. 24 innych studentów wcześniej przygotowało na potrzeby eksperymentu dwa T-shirty: noszony podczas stresu (egzamin) i w warunkach komfortowych (spokojny wykład). Koszulki potraktowano substancją maskująca świadomie wyczuwany zapach ciała.

Manekiny ubrano w koszulki – część z nich miała zapach osoby zestresowanej. W przypadku zabiegów na „zestresowanych” manekinach studenci popełniali znacząco więcej błędów mogących prowadzić do uszkodzenia zębów pacjenta.

Autorzy badań nie są pewni, czy w pełni wyszkolony, doświadczony stomatolog jest równie podatny na popełnienie błędu, co studenci. Mają jednak nadzieję, że świadomość takiego wpływu może podnieść poziom opieki nad pacjentem. Być może uda się opracować maskujący zapach stresu „dezodorant” – ale najpierw trzeba odkryć, jaka cząsteczka odpowiada za przekazywanie negatywnych odczuć. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Portugalia/ Uznawany za zagrożony gatunek ibis grzywiasty pojawił się w jednym z miast

  • Fot. Adobe Stock

    Sztuczna inteligencja potrzebuje kompasu moralnego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera