Dinozaur z pawim ogonem

Skamieniałość opierzonego dinozaura z niezwykłym kolorowym ogonem
z piór odkryto na terenie Chin - informują paleobiolodzy na łamach
najnowszego "Nature".

Dinozaur miał wielkość gołębia i żył w średnim i późnym okresie jurajskim. Był opierzony, miał silne szpony i krótki ogon, z którego wyrastały cztery długie pióra.

Zwierzęciu nadano nazwę Epidexipteryx. "Epideixis" po grecku oznacza pokaz, a "pter" to skrzydło lub pióro. Zdaniem naukowców długie, kolorowe pióra na ogonie spełniały funkcję sygnalizacyjną, nie miały natomiast nic wspólnego z lataniem. Budowa epideksipteryksa nie wykazuje cech, które wskazywałyby, że miałby on zdolność do lotu.

Skały, gdzie został znaleziony Epidexipteryx, datowane są na 168- 152 mln lat. Odkrycia dokonano na terenie Mongolii Wewnętrznej. Dla porównania, praptak, Archaeopteryx, którego znaleziono w chińskiej prowincji Liaoning, żył około 125 mln lat temu.

Badania prowadzone były przez zespół paleobiologów kierowanych przez Fucheng Zhanga i Xing Xu z Chińskiej Akademii Nauk. Jak podkreślają naukowcy, odkrycie to pokazuje różnorodność gatunków, które zamieszkiwały Ziemię przed pojawieniem się ptaków.

"Znalezisko to jest fascynującym dowodem, że pióra spełniały funkcję ornamentacyjną na wiele milionów lat przed ich przekształceniem się na potrzeby latania - komentuje dr Angela Milner z Natural History Museum w Londynie.- "Ta znakomicie zachowana skamieniałość jest znaleziskiem zupełnie niespodziewanym. Mówi o ewolucyjnych eksperymentach z piórami, zanim małe dinozaury stały się ptakami i wzleciały w powietrze". KRX

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera