Nauka dla Społeczeństwa

07.08.2022
PL EN
22.05.2018 aktualizacja 22.05.2018

Gowin: ustawa o uczelniach zostanie uchwalona na początku czerwca

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce zostanie uchwalona na początku czerwca. Po przejściu przez Senat "wszystko będzie w rękach pana prezydenta" - powiedział w poniedziałek w Krośnie (Podkarpackie) minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Podczas poniedziałkowej wizyty w Krośnie wicepremier przypomniał, że na ostatnim posiedzeniu (w maju) Sejm zajął się projektem ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tzw. Ustawa 2.0, Konstytucja dla Nauki). Wszystkie kluby parlamentarne opowiedziały się za skierowaniem projektu do prac w komisji. Posiedzenie komisji jednak się nie odbyło, gdyż "jej przewodniczący, wywodzący się z partii opozycyjnej, odwołał to posiedzenie" - powiedział minister nauki.

"Na szczęście okazało się, że są procedury sejmowe pozwalające zwołać posiedzenie komisji przez marszałka Sejmu. Marszałek Kuchciński taką decyzję podjął i w czwartek odbędzie się posiedzenie komisji" - powiedział wicepremier.

Dodał, że zgodnie ze wstępnymi ustaleniami "cała ustawa zostanie opracowana, przejrzana, przeanalizowana przez posłów na tym jednym posiedzeniu komisji; być może trzeba będzie się spotkać jeszcze następnego dnia". "Na początku czerwca zostanie uchwalona przez Sejm, później przez Senat, a potem wszystko będzie w rękach pana prezydenta" - zapowiedział Gowin.

"Jeśli media nie interesują się - to znaczy, że jest dobrze. Gdyby się interesowały - to oznaczałoby, że są spory. Jak były wewnątrz obozu rządowego - niektórzy koledzy w ramach koalicji uważali, że ta reforma jest zbyt radykalna, że idzie w nie w tą stronę co trzeba - to wtedy media się rozpisywały. Teraz jak jest cicho. To oznacza, że zmierzamy szybkiego finału" - mówił Gowin.

Według niego ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce powstała "w dialogu", ma też charakter ewolucyjny - a nie rewolucyjny i zawiera część rozwiązań, które sprawdziły się w poprzedniej ustawie. Będzie wprowadzana stopniowo; ostatnie zapisane w niej zmiany wejdą w życie w 2026 r.

Zmiany, które wprowadza Konstytucja dla Nauki, są zdaniem Gowina "wydyskutowane, stopniowe, rozpisane na precyzyjny kalendarz, ale głębokie". "Nie stać nas na przeciętność. Musimy wyrwać się z tej pułapki średniego wzrostu, czyli inaczej mówiąc z pułapki przeciętności" - zauważył.

"Komisja Europejska, która mówiąc delikatnie nie wszystkie działania naszego rządu wychwala pod niebiosa - akurat to, w jaki sposób pracujemy nad Konstytucją dla Nauki, stawia innym krajom unijnym jako wzór do naśladowania przy wszelkiego typu zmianach systemowych" - zaznaczył wicepremier Gowin podczas wizyty w Krośnie.

Projekt ustawy przygotowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW). Jednocześnie z tym dokumentem Sejm zajmuje się projektem ustawy Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Zapisano w nim, jak będzie wyglądać funkcjonowanie uczelni w okresie przejściowym, zanim reformy zaczną w pełni obowiązywać. Ustawa, zgodnie z propozycją resortu nauki, ma zacząć obowiązywać już od najbliższego roku akademickiego. (PAP)

autor: Alfred Kyc

kyc/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022