Nauka dla Społeczeństwa

05.06.2023
PL EN
25.04.2018 aktualizacja 25.04.2018

Interaktywne lustro i przymierzalnia 3D wśród nowinek na European Start-up Days

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Przymierzalnia 3D, interaktywne lustro, aplikacje służące np. do drukowania zdjęć ze smartfona czy zamawiania posiłków w restauracji - to niektóre innowacyjne pomysły, z którymi będzie można zapoznać się podczas majowych European Start-up Days w Katowicach.

Trzecia edycja tego wydarzenia, skupiającego przedstawicieli innowacyjnych startupów, odbędzie się w stolicy Górnego Śląska 15-16 maja, równolegle z rozpoczynającym się dzień wcześniej Europejskim Kongresem Gospodarczym. Organizatorzy obu wydarzeń chcą, by Katowice były miejscem spotkania młodych firm technologicznych z inwestorami i przedstawicielami korporacyjnego biznesu.

"Ci, którzy mają najlepsze pomysły na biznes i chcą je zrealizować czy rozwinąć na szerszą skalę, będą mieli szansę pokazać się, nawiązać współpracę z inwestorami i ekspertami, zdobyć udziałowca, zainteresować media. Ci, którzy są ciekawi nowatorskiego i śmiałego sposobu myślenia, z pewnością znajdą wiele przykuwających uwagę idei" - tłumaczy organizator kongresu oraz dni startupów, prezes Grupy PTWP Wojciech Kuśpik.

Gościem specjalnym tegorocznych European Start-up Days będzie wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, unijny komisarz ds. jednolitego rynku cyfrowego Andrus Ansip, premier Estonii w latach 2005-2013. Towarzyszyć mu będzie b. szef Parlamentu Europejskiego, szef rady programowej katowickiego kongresu, prof. Jerzy Buzek.

Hasłem tegorocznych dni startupów są "Technologie, które zmienią świat". Częścią imprezy jest konkurs Start-up Challenge, do którego swoje pomysły zgłosiło w tym roku blisko 200 startupów. Jury wyłoniło 100 najciekawszych, które zaprezentują się w Scale-up Alley – przygotowanej dla biznesowych wizjonerów przestrzeni hali widowiskowo-sportowej Spodek. Autorzy 18 najlepszych konceptów wystąpią nie tylko na scenach prezentacyjnych European Start-up Days, ale również Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Wśród prezentowanych startupów będzie m.in. firma Abyss Glass, zajmująca się produkcją i dystrybucją interaktywnych luster, rozpoznających jakie ubrania klient wziął ze sobą do przymierzalni i na tej podstawie wyświetlających informacje, mogące go zainteresować. Będzie też można zobaczyć rozwiązanie firmy Fit&Match, dające możiwość wirtualnego "przymierzenia" wybieranego podczas zakupów w internecie ubrania. Aplikacja tworzy model ciała klienta w 3D według wprowadzonych pomiarów, dając możliwość właściwego dopasowania odzieży.

Miłośnicy podróży i fotografowania są adresatami aplikacji Image4you, pozwalającej na drukowanie zdjęć ze smartfona z każdego miejsca na świecie, które wysyłane są później na wskazany przez klienta adres w formie pocztówki, polaroidów, kalendarza, gry memo itp.

Ciekawostką jest Comer – aplikacja mobilna, umożliwiająca zamawianie posiłku w lokalu z pominięciem kelnera, za pomocą własnego telefonu. Wystarczy wskazać numer stolika, wybrać danie z interaktywnego menu i zapłacić w aplikacji. Dzięki temu można krócej czekać na posiłek i szybciej wyjść z restauracji po jego zjedzeniu. Ponadto rozbudowane menu z recenzjami i zdjęciami poszczególnych dań pomoże dokonać wyboru.

Wśród wyróżnionych pomysłów znalazło się także narzędzie pozwalające na komunikowanie się widowni w czasie rzeczywistym z prowadzącym prelekcję lub warsztat. Aplikacja Time To Speak zamienia każdy z telefonów na sali w mikrofon, umożliwiając komunikację dźwiękową, tekstową, ale także przeprowadzanie ankiet czy sondaży.

W kategorii nowego przemysłu i technologii wyróżniono ATS WorldWide - automatyczny, inteligentny system transportowania samolotów po płycie lotniska. Nowatorskie i niespotykane dotąd rozwiązanie, wymyślone przez trójkę inżynierów z Warszawy, wzbudziło zainteresowanie administracji USA czy stowarzyszenia portów lotniczych.

Jury konkursu doceniło także innowacyjne na skalę światową rozwiązanie firmy Medical Simulation Technologies, zajmującej się produkcją i sprzedażą zaawansowanych symulatorów medycznych do trenowania lekarzy specjalistów. Symulator echokardiografii przezprzełykowej jest pierwszym wdrożonym produktem firmy.

W dziedzinie medycyny wyróżniono symptom-checker. Ten wspomagany sztuczną inteligencją system umożliwia rodzicom zasięgnięcie pierwszej opinii na temat objawów chorobowych swojego dziecka. Na podstawie wywiadu system podpowiada, czy obserwowane u dziecka objawy są na tyle poważne, że należy wybrać się do lekarza, czy jest to np. zwykłe przeziębienie, które może być leczone w domu.

Inne prezentowane rozwiązanie to przenośne, mieszczące się w kieszeni, laboratorium firmy Genomtec. Analizator laboratoryjny na chipie w ciągu zaledwie 20 minut jest w stanie zidentyfikować wirusy, bakterie, mutacje genetyczne czy grzyby bez udziału specjalisty.

W tegorocznej odsłonie European Start-up Days weźmie udział ponad 70 prelegentów, kilkaset startupów i ponad 2,5 tys. gości. Przygotowano dla nich programu paneli dyskusyjnych, wystąpień mentorów, analiz praktycznych przypadków i prezentacji startupowych pomysłów. Uczestnicy będą też mogli brać udział w debatach odbywającego się równolegle Europejskiego Kongresu Gospodarczego - wydarzenia, które w ub. roku przyciągnęło do Katowic ponad 9 tys. gości ze świata biznesu, polityki i nauki. (PAP)

autor: Marek Błoński

edytor: Bożena Dymkowska

mab/ dym/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023