
25 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Malarią – najczęściej występującą na świecie chorobą zakaźną. W tym roku towarzyszy mu hasło "Ready to Beat Malaria" – "Gotowi pokonać malarię".
Malarię wywołuje pasożytniczy pierwotniak – zarodziec malarii z rodzaju Plasmodium – przenoszony przez samice komara widliszka (rodzaj Anopheles). Z pięciu gatunków Plasmodium powodujących malarię u człowieka największe znaczenie mają P. vivax i P. falciparum - najważniejszy pasożyt w Afryce, który odpowiada za większość związanych z malarią zgonów. P. vivax dominuje poza Afryką subsaharyjską.
W momencie ukłucia zarażony owad wprowadza do krwi człowieka komórki zarodźca w postaci inwazyjnej. Te atakują najpierw komórki wątroby, a następnie czerwone krwinki, które ostatecznie niszczą. Rozpadowi krwinek towarzyszą takie objawy, jak dreszcze, wysoka gorączka (nawet do 41 st. C), zlewne poty, uczucie niepokoju. Objawy pojawiają się w ciągu 10-15 dni od zarażenia. W przypadku P. falciparum, jeśli nie rozpocznie się leczenia w ciągu pierwszej doby, stan chorego może się pogorszyć w sposób zagrażający życiu.
Malarii można zapobiegać i skutecznie ją leczyć, jednak związane z tym wydatki przekraczają możliwości wielu biednych krajów.
Obecnie w fazie testów są obiecujące szczepionki na malarię, opracowuje się nowe klasy insektycydów, trwają badania nad metodami ograniczania populacji komarów - mikrobiologicznymi oraz genetycznymi (sterylizacja samców). Według niektórych specjalistów w przyszłości możliwe byłoby całkowite wyeliminowanie malarii.
Malarią zagrożona jest połowa ludności świata. Według Światowej Organizacji Zdrowia na malarię choruje około 200 milionów ludzi rocznie. W roku 2016 zachorowało 216 milionów w 91 krajach (90 proc. w Afryce), a zatem o 5 milionów więcej niż w roku 2015. Zarejestrowano 445 000 zgonów (91 proc. w Afryce) - w 2015 było to 446 000. Ofiarami są głównie afrykańskie dzieci poniżej piątego roku życia.
U dzieci chorych na malarię często pojawia się ciężka anemia, problemy z oddychaniem z powodu kwasicy czy malaria mózgowa. Z wiekiem u mieszkańców najbardziej narażonych na tę chorobę obszarów może rozwijać się częściowa odporność – infekcje przebiegają u nich bezobjawowo.
Światowy Dzień Walki z Malarią obchodzony jest corocznie od 2008 roku w dniu 25 kwietnia. Jego celem jest wzrost świadomości społecznej dotyczącej malarii oraz redukcja skutków i skali choroby. (PAP)
Autor: Paweł Wernicki
pmw/ ekr/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.