Nauka dla Społeczeństwa

04.06.2023
PL EN
20.04.2018 aktualizacja 20.04.2018

Toruń/ Czas i przestrzeń głównym motywem festiwalu nauki i sztuki

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

"Czas i przestrzeń" będą motywem przewodnim 18. Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, na który złoży się 130 wydarzeń zaplanowanych od soboty do wtorku. Oficjalnie imprezę zainauguruje w piątek koncert Orkiestry Kameralnej Accademia dell’arco.

"Temat festiwalu cechuje uniwersalizm poznawczy i aktualność, a jednocześnie metafizyczność, co powoduje, iż mimo dynamicznego postępu naukowego jest nadal tajemniczy i inspirujący. Czas i przestrzeń tworzą podstawową strukturę wszechświata, która była, jest i będzie w centrum zainteresowania kolejnych pokoleń badaczy różnych dziedzin nauki, oraz siłą sprawczą przełomowych odkryć, niezależnie od absolutnego czy relatywnego jej pojmowania" - podkreślił przewodniczący rady programowej festiwalu prof. Wojciech Wysota.

W programie festiwalu znalazły się wykłady, pokazy w laboratoriach i plenerze, inscenizacje, dyskusje, konkursy, spektakle teatralne i filmowe, wystawy i degustacje. W ich przygotowanie zaangażowały się wszystkie wydziały Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, a także miejskie instytucje kulturalne i popularyzujące naukę.

Do udziału w wydarzeniach zachęcają plakaty z myślami znanych twórców i naukowców, które korespondują z tematyką festiwalu m.in.: "Czas jest tylko szczególną formą przestrzeni" (Hubert George Wells), "Czas jest zawsze aktualny" (Sławomir Mrożek), "Musimy patrzeć na czas tak, jak to robią fizycy - jako na czwarty wymiar" (Stephen Hawking).

Uwagę zwraca planowany pokaz "Metr to sekunda" w Instytucie Fizyki, w czasie którego naukowcy wspólnie z odwiedzającymi zmierzą skończoną prędkość światła przy pomocy metody z wykorzystaniem modulacji natężenia wiązki światła. Sygnał z Polskiego Optycznego Zegara Atomowego posłuży im do dokładnego pomiaru opóźnienia na drodze, jaką przebędzie sygnał świetlny.

Centrum Nauki Młyn Wiedzy przygotowało piknik "Naukowy powrót do przyszłości", nawiązujący do filmowej trylogii w reżyserii Roberta Zemeckisa. Na zewnątrz budynku powstanie namiotowe miasteczko przyszłości z wykorzystaniem z pneumatycznych namiotów sferycznych, a w środku m.in. wywołanie błyskawicy z użyciem cewki Tesli i próbowanie przeniesienia w czasie wehikułu.

Z kolei w przeszłość będzie można przenieść się w zaułku Pod Krzywą Wieżą i zobaczyć jak wyglądała średniowieczna ulica. Spotkać będzie można miejskich rajców, bogatych, zakonników, pojedynkujących się rycerzy, rzezimieszka, wiedźmę i przekupki, a do swego domu i więzienia w Krzywej Wieży zapraszać będzie kat. Nie zabraknie też rzemieślników przy warsztatach i toruńskich flisaków.

Toruński Festiwal Nauki i Sztuki należy do stowarzyszenia organizatorów festiwali nauki w Europie (European Science Events Association). Od lat cieszy się bardzo dużą popularnością. Według organizatorów w zeszłorocznej edycji udział wzięło około 30 tys. uczestników. 

Serwis Nauka w Polsce objął nad festiwalem patronat medialny.

PAP - Nauka w Polsce, Jerzy Rausz

rau/ agz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023