"Spacer ścieżką niemiecką" - otwarta dla wszystkich chętnych
wycieczka śladami stołecznych Niemców - odbędzie się w Warszawie w
sobotę.
Uczestnicy wycieczki zobaczą też zabytkowy zespół budynków przy ul. Żelaznej, gdzie dawniej mieściła się Spółka Akcyjna Fabryk Metalowych Norblin, Bracia Buch i T. Werner. Obecnie to siedziba teatru Sceny Prezentacje, Muzeum Przemysłu, Muzeum Drukarstwa.
Niemieckie korzenie mają też Browary Warszawskie "Królewskie" przy ul. Wroniej. Założone zostały w 1846 r. przez Konstanego Schiele, Henryka Klawego i Błażeja Haberbuscha. Wycieczka zakończy się na cmentarzu ewangelicko-augsburskim, założonym w roku 1792, gdzie spoczywają zasłużeni warszawscy Niemcy.
Trudno określić, kiedy Niemcy zaczęli osiedlać się w Warszawie, ale znaczny ich napływ nastąpił za czasów saskich, kiedy do stolicy przyjeżdżali zarówno urzędnicy dworscy, jak i wybitni specjaliści: architekci, malarze, inżynierowie, rzemieślnicy. Kolejne fale osadników niemieckich przybywały do Warszawy w wieku XIX i na pocz. XX.
Mimo innego języka i obyczajów, a najczęściej również wyznania (luteranizm) Niemcy warszawscy zaskakująco szybko asymilowali się z Polakami. W Warszawie - inaczej niż na przykład w Łodzi - nie wykształciła się zorganizowana mniejszość niemiecka lojalna wobec zaborcy rosyjskiego.
Niemieckie pochodzenie mieli tacy zasłużeni warszawiacy jak m.in.: kompozytor Józef Elsner (nauczyciel Fryderyka Chopina i dyrektor Teatru Narodowego), Oskar Kolberg ("ojciec polskiej etnografii"), Samuel Bogumił Linde (autor "Słownika Języka Polskiego"), architekci: Jakub Gay, Jan Kacper Heurich, malarze: Wojciech Gerson, Zygmunt Vogel oraz przemysłowcy: Wedlowie, Haberbuschowie, Schielowie, Klawowie, Gerlachowie, księgarze Gebethner i Wolff.
Wycieczka, otwarta dla wszystkich chętnych, będzie elementem podsumowania projektu "Ścieżki Mniejszości" - realizowanego przez Dom Spotkań z Historią i Fundację Inna Przestrzeń.
W ramach tego projektu uczniowie poznają historię i kulturę historycznych mniejszości Warszawy, a następnie sami opracowują tematyczne trasy spacerowe związane z tymi mniejszościami. ASZW
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.