Kowalczyk: w znakomitej większości Puszcza Karpacka to normalny las użytkowy

Fot. PAP/Wojciech Pacewicz  01.01.2018
Fot. PAP/Wojciech Pacewicz 01.01.2018

W znakomitej większości Puszcza Karpacka jest normalnym lasem użytkowym - mówił w środę minister środowiska Henryk Kowalczyk. Dodał, że poza rezerwatami i obszarami Natura 2000 odbywa się tam normalna gospodarka leśna.

Ekolodzy z WWF zbierają podpisy pod utworzeniem parku narodowego w polskiej części Karpat, Turnickiego Parku Narodowego. Podkreślają, że to ostoja dzikich drapieżników, takich jak: niedźwiedzie, wilki czy rysie. Przekonują, że znajduje się tam ponad 6 tys. drzew o wymiarach pomnikowych, które mają nawet po 300 lat. Krytykują też leśników, że prowadzą na tym terenie gospodarkę leśną.

Kowalczyk, pytany o tę kwestię w radiowej Jedynce, zaznaczył, że "w znakomitej większości" Puszcza Karpacka jest "normalnym lasem użytkowym". Jak podkreślił, poza rezerwatami i obszarami Natura 2000, odbywa się tam "normalna gospodarka leśna". "I to nie jest jakaś intensywna gospodarka leśna" - wyjaśnił minister. Dodał, że mniej więcej jedno drzewo na sto jest wycinanie. "W stosunku do drzewostanu to jest jedna setna rocznie" - mówił Kowalczyk.

Lasy Państwowe odpowiadają ekologom, że do właśnie dzięki pracy leśników ten teren jest tak bogaty przyrodniczo. Wskazują, że tuż po II wojnie światowej lasy stanowiły tam 36 proc. obszaru, teraz to jest ponad 60 proc., dlatego też trudno mówić o naturalnym charakterze tych lasów.(PAP)

agzi/ amac/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Akademia Kopernikańska i Szkoła Główna Mikołaja Kopernika: niskie finansowanie sparaliżowało pracę

  • Fot. Adobe Stock

    Projekt: dotacja budżetowa dla uczelni - także na osoby niepełnosprawne na studiach podyplomowych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera