Prof. Krzysztof Diks laureatem Lifetime Coach Award

PAP/Rafał Guz; 25.11.2013; na zdjęciu: prof. Krzysztof Diks
PAP/Rafał Guz; 25.11.2013; na zdjęciu: prof. Krzysztof Diks

Prof. Krzysztof Diks, matematyk, trener drużyn Uniwersytetu Warszawskiego biorących udział w Akademickich Mistrzostwach Świata w Programowaniu Zespołowym, otrzyma Lifetime Coach Award - poinformował w środę na Twitterze Uniwersytet Warszawski. Nagrodę odbierze w Pekinie podczas finału tegorocznych zawodów.

Akademickie Mistrzostwa w Programowaniu Zespołowym (ACM ICPC) organizowane są przez Association for Computing Machinery, stowarzyszenie informatyków praktyków i teoretyków. Są to najstarsze, najbardziej prestiżowe i największe pod względem liczby uczestników zmagania tego typu. Biorą w nich udział reprezentacje uczelni z całego świata. Finaliści są wyłaniani w eliminacjach regionalnych, rozgrywanych na wszystkich zamieszkałych kontynentach.

W kwietniu 2018 r. finały ACM ICPC odbędą się w stolicy Chin - Pekinie. Jak poinformował w środę Uniwersytet Warszawski podczas zawodów wyróżnienie Lifetime Coach Award otrzyma prof. Krzysztof Diks. Przyznająca nagrodę Fundacja ICPC uzasadnia na Twitterze, że wyróżnienie otrzymuje on za doprowadzenie drużyn UW do finałów zawodów aż 20 razy.   

Prof. Krzysztof Diks swoje dotychczasowe życie zawodowe związał z Wydziałem Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. Na tym wydziale ukończył studia informatyczne, obronił doktorat, uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego, a w 2007 roku uzyskał tytuł profesora. Był też dyrektorem Instytutu Informatyki UW. W 2016 roku został szefem Polskiej Komisji Akredytacyjnej.

Drużynami Uniwersytetu Warszawskiego w programowaniu zespołowym opiekuje się wspólnie z prof. Janem Madeyem. W roku 2012 współorganizował światowe Finały Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym w Warszawie.

Od roku 1994 zespoły studentów Uniwersytetu Warszawskiego co roku awansują do Finałów ACM ICPC. Polskie drużyny zwyciężyły w konkursie dwukrotnie. Za każdym razem byli to informatycy Uniwersytetu Warszawskiego. Pierwszy raz ta sztuka udała się w 2003 roku w Beverly Hills (USA). Drugie zwycięstwo polscy informatycy wywalczyli w 2007 roku podczas zawodów w Tokio (Japonia).

PAP - Nauka w Polsce

ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Minister nauki przyznał stypendia 228 wybitnym młodym naukowcom

  • Fot. Adobe Stock

    Lublin/ Zmarł prof. Tomasz Zubilewicz, specjalista chirurgii ogólnej i naczyniowej oraz angiologii

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera