<p><strong>Niezwykle cenne i unikalne szkice byłej polskiej więźniarki niemieckiego obozu Auschwitz, Janiny Tolik, trafiły do zbiorów Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.</strong> Około dziesięciu prac, z których część placówka zakupiła, a resztę otrzymała w darze, powstało w obozie. </p>
Zdaniem szefa działu zbiorów muzeum, Igora Bartosika, na ich podstawie po wojnie Tolik malowała obrazy. Tolik wykonała szkice ołówkiem na papierze. Przedstawiają współwięźniów. Igor Bartosik powiedział, że – mimo upływu lat - są w dobrym stanie.
Janina Tolik trafiła do obozu Auschwitz w kwietniu 1942 roku. Otrzymała numer 6804.
Bartosik powiedział, że zbiory muzeum wzbogaciły się również o oryginalny pasiak więźniarski i czapkę więźnia, które przekazali placówce mieszkańcy Poznania.
Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku, KL Auschwitz II-Birkenau - dwa lata później. W kompleksie Auschwitz funkcjonowała także sieć podobozów. Niemcy zgładzili w Auschwitz co najmniej 1,1 miliona osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców radzieckich. SZF
PAP - Nauka w Polsce
tot/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.