Nauka dla Społeczeństwa

06.06.2023
PL EN
22.03.2018 aktualizacja 22.03.2018

Wystartował astronomiczny konkurs dla uczniów Catch a Star 2018

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Rozpoczął się międzynarodowy konkurs astronomiczny dla uczniów - Catch a Star 2018. Udział mogą brać uczniowie ze wszystkich krajów świata, w tym z Polski. Do wygrania jest m.in. szansa na własne obserwacje w profesjonalnym obserwatorium astronomicznym.

Konkurs polega na przygotowaniu pisemnego raportu na dowolny, wybrany przez ucznia temat związany z astronomią. Może to być np. praca przedstawiająca jakiś obiekt lub zjawisko astronomiczne, własne obserwacje czy problem teoretyczny. Językiem konkursu jest angielski - prace konkursowe powinny być przygotowane w tym języku. Uczniowie mogą startować samodzielnie albo w zespołach złożonych z maksymalnie trójki uczniów i opiekuna, który nie jest uczniem (np. nauczyciela lub innej osoby dorosłej).

W konkursie przewidziano ciekawe nagrody. Pięcioro laureatów będzie miało szansę poprowadzić własne zdalne obserwacje przy pomocy teleskopów w dużym bułgarskim obserwatorium (Narodowe Obserwatorium Astronomiczne "Rozhen") albo odbyć wideokonferencję z zawodowym astronomem. Dodatkowo jest szansa na otrzymanie oprawionego zdjęcia przedstawiającego wielkie teleskopy astronomiczne pracujące w Chile.

Organizatorami konkursu są European Association for Astronomy Education (EAAE) – organizacja zrzeszająca nauczycieli z 26 krajów, w tym z Polski oraz Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) – międzyrządowa organizacja skupiająca kilkanaście krajów europejskich (w tym również Polskę), zajmująca się badaniami Wszechświata z powierzchni Ziemi przy pomocy teleskopów na pustyni Atakama w Chile.

Czasu na przygotowanie pracy konkursowej jest sporo - termin zgłoszeń mija 14 grudnia 2018 r. o godz. 17:00 CET. Szczegółowe warunki można znaleźć na stronie internetowej.

PAP - Nauka w Polsce

cza/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023