NASA zachęca: wyślij swoje imię do Słońca

Artystyczna wizja sondy kosmicznej Parker Solar Probe w pobliżu Słońca. Źródło: Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory
Artystyczna wizja sondy kosmicznej Parker Solar Probe w pobliżu Słońca. Źródło: Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory

Amerykańska agencja kosmiczna zachęca ludzi z całego świata do zgłaszania swoich imion i nazwisk, które zostaną wysłane w kosmos na mikroczipie na pokładzie misji kosmicznej Parker Solar Probe. Celem misji jest zbadanie Słońca z bliskiej odległości.

Chętni do tego, aby ich imię znalazło się w kosmosie i przeleciało w pobliżu Słońca, mogą zgłaszać swoje wpisy do 27 kwietnia poprzez stronę internetową.

Słońce to najbliższa Ziemi gwiazda. Zależy od niego funkcjonowanie ludzi oraz innych organizmów na naszej plancie i ma kluczowy wpływ na klimat. Zrozumienie procesów zachodzących na Słońcu zawsze było jednym z naukowych priorytetów. Celem nowej misji szykowanej przez NASA jest jeszcze lepsze poznanie naszej dziennej gwiazdy.

W ramach misji Parker Solar Probe latem b.r. zostanie wystrzelona sonda, która ma przelecieć tak blisko Słońca, jak nigdy dotąd. Sonda o rozmiarach niewielkiego samochodu przeleci przez słoneczną atmosferę (koronę słoneczną) w odległości około 6 mln km od gwiazdy, czyli około 8,5 promienia Słońca (dla porównania odległość Ziemia-Słońce wynosi ok. 150 mln km). Naukowcy chcą sprawdzić, w jakiś sposób energia i ciepło przemieszczają się w koronie słonecznej. Zamierzają się też dowiedzieć, jak dokładnie działa przyspieszanie wiatru słonecznego i energetycznych cząstek wysyłanych przez naszą dzienną gwiazdę.

Tak bliski przelot wymaga odpowiedniej ochrony cieplnej instrumentów. Gruba na 11,4 cm tarcza osłaniająca cztery instrumenty naukowe ma wytrzymać temperaturę nawet do prawie 1400 stopni Celsjusza.

Aby dotrzeć do Słońca, sonda najpierw wielokrotnie przeleci koło Wenus, wykorzystując pole grawitacyjne planety do sukcesywnego zacieśniania orbity wokół Słońca. Ostatecznie sonda przeleci koło Słońca z prędkością około 700 tysięcy kilometrów na godzinę, w punkcie najbliższym gwieździe.

Początkowo misja nosiła nazwę Solar Probe Plus, ale w maju 2017 r. NASA zdecydowała o zmianie na Parker Solar Probe aby uczcić imię astrofizyka Eugene’a Parkera. Po raz pierwszy nadano misji nazwę na cześć żyjącej osoby. Zdecydowano się na to ze względu na bardzo dużą zbieżność badań naukowca i celu misji. Eugene Parker zajmował się m.in. teorią naddźwiękowego wiatru słonecznego i przewidział spiralny kształt słonecznego pola magnetycznego, badał też mechanizmy ogrzewana korony słonecznej.

cza/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wino nie chroni przed rakiem

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Musk: w marcu 2026 r. pierwszy lot rakiety Starship na Marsa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera